Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Shadow

Shadow

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blockers

Blockers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Proud Mary

Proud Mary

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Staying Vertical

Staying Vertical

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Starless Dreams

Starless Dreams

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Häxan

Häxan

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
General Idi Amin Dada

General Idi Amin Dada

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Let There Be Light

Let There Be Light

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roger & Me

Roger & Me

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Helvetica

Helvetica

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Spider's Stratagem

The Spider's Stratagem

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry