Marc has logged 161 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Neruda

Neruda

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Munich

Munich

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Off the Rails

Off the Rails

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I Am Not Madame Bovary

I Am Not Madame Bovary

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dope

Dope

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Clue

Clue

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elle

Elle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Loving

Loving

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Denial

Denial

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
13th

13th

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
White Girl

White Girl

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry