Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
08
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★★
Edit this entry  
06
Gabbeh

Gabbeh

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
Trans-Europ-Express

Trans-Europ-Express

1966
×
★★★★
Edit this entry  
03
Date Wine

Date Wine

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
Van Gogh

Van Gogh

1991
×
★★★
Edit this entry  
28
Empty Quarter: A Woman in Africa

Empty Quarter: A Woman in Africa

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Idiots and Angels

Idiots and Angels

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Visitor to a Museum

A Visitor to a Museum

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
Taken

Taken

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Edit this entry  
27
Raw

Raw

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bad Guy

Bad Guy

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Visitors

Visitors

2013
×
Edit this entry  
11
Mo Salah: A Football Fairytale

Mo Salah: A Football Fairytale

2018
×
Edit this entry  
11
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★½
Edit this entry  
10
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Return

The Return

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
Liverpool

Liverpool

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★
Edit this entry  
01
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Feathers

Feathers

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Small Town

The Small Town

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
In the White City

In the White City

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Sex, Explained

Sex, Explained

2020
×
Edit this entry  
17
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Innocent

The Innocent

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Us

Us

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Kill It and Leave This Town

Kill It and Leave This Town

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry