Sort by

Marko has logged 81 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Edit this entry  
27
Raw

Raw

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bad Guy

Bad Guy

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Visitors

Visitors

2013
×
Edit this entry  
11
Mo Salah: A Football Fairytale

Mo Salah: A Football Fairytale

2018
×
Edit this entry  
11
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★½
Edit this entry  
10
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Return

The Return

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
Liverpool

Liverpool

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★
Edit this entry  
01
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Feathers

Feathers

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Small Town

The Small Town

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
In the White City

In the White City

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Sex, Explained

Sex, Explained

2020
×
Edit this entry  
17
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Innocent

The Innocent

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Us

Us

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Kill It and Leave This Town

Kill It and Leave This Town

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
27
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tlamess

Tlamess

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Francis Bacon: A Brush with Violence

Francis Bacon: A Brush with Violence

2017
×
Edit this entry  
18
The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

2019
×
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Suits

Love, Death & Robots: Suits

2019
×
Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
Edit this entry  
15
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
08
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Messages of the Sea

Messages of the Sea

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Ourania

Ourania

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
Edit this entry  
10
Dry Hot Summers

Dry Hot Summers

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Blind Vaysha

Blind Vaysha

2016
×
Edit this entry  
10
Negative Space

Negative Space

2017
×
★★★★½
Edit this entry