Sort by

MarcoRivera1999 has logged 250 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry