RSS feed for Marco
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Dracula

Dracula

2020
×
★★
Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Hammamet

Hammamet

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★½
Edit this entry  
31
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Cold Heaven

Cold Heaven

1992
×
★★
Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★½
Edit this entry  
30
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Plague of the Zombies

The Plague of the Zombies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Metamorphosis

Metamorphosis

2019
×
★★
Edit this entry  
24
For the Money

For the Money

2019
×
Edit this entry  
24
The Children of the Dead

The Children of the Dead

2019
×
★½
Edit this entry  
23
The Fever

The Fever

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Some Beasts

Some Beasts

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
The Defendant

The Defendant

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Disclosure

Disclosure

1994
×
★★★★
Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Edit this entry  
28
Malice

Malice

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Superwitness

The Superwitness

1971
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ape

Ape

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Impiegati

Impiegati

1985
×
★★★½
Edit this entry  
20
Obsession

Obsession

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★½
Edit this entry  
25
The Mean Season

The Mean Season

1985
×
★★½
Edit this entry  
24
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dead Bang

Dead Bang

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Squeeze

The Squeeze

1977
×
★★★★
Edit this entry  
02
Blue Kids

Blue Kids

2017
×
★★
Edit this entry  
29
A Stranger Among Us

A Stranger Among Us

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Guilty as Sin

Guilty as Sin

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Plot of Fear

Plot of Fear

1976
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dominion: Prequel to the Exorcist

Dominion: Prequel to the Exorcist

2005
×
★★
Edit this entry  
13
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Monster of Florence

The Monster of Florence

1986
×
★★★
Edit this entry  
07
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Edit this entry  
04
Shock

Shock

1977
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Witness

Witness

1985
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Alchemist Cookbook

The Alchemist Cookbook

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★★
Edit this entry