RSS feed for Marco
  • Rambo: Last Blood

    Rambo: Last Blood

    ★★★½

    It is not a movie, it is a PTSD (porn-torture stress disorder) movie.
    It would be dreadful if it wouldn't be dreadful.
    A movie long an amen.

  • Alaska

    Alaska

    ★★★½

    Alla fine mi è garbato: è un film di "quantità" (di situazioni, di emozioni, di sceneggiatura) e non di "qualità" (cioè di stile, di verità profonde, di personaggi esatti), procede spedito come un film non-italiano® e ha un "lieto" fine che lo rimette in temperatura. A volte è sufficiente.

  • Seduction

    Seduction

    ★★★½

    .

  • Beach House

    Beach House

    ★★½

    .

  • Bad Influence

    Bad Influence

    ★★★★

    > Fight Club

  • Lisa

    Lisa

    ★★★★

    Beneath the shallowness and candy, (try to) reinventing the slasher. I love it.

  • War for the Planet of the Apes

    War for the Planet of the Apes

    ★★★½

    Suppress the orchestras!

  • Raw

    Raw

    ★★★★

    ginger snap & body horror

  • Go Tell the Spartans

    Go Tell the Spartans

    ★★★★

    "Sometimes I think we're in a goddamn looney bin!"

  • Dark Exorcism

    Dark Exorcism

    ★★

    .

  • Hell or High Water

    Hell or High Water

    ★★½

    Texas for dummies

  • Summer Camp

    Summer Camp

    .