MarMar has logged 38 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sound of Violence

Sound of Violence

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stalker

Stalker

1979
×
Read the review Edit this entry  
25
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Go

Go

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Together Together

Together Together

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Saw V

Saw V

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Saw III

Saw III

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Edit this entry  
10
Saw II

Saw II

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry