Sort by

Marden has logged 100 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Interpreter

The Interpreter

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Street Gang: How We Got to Sesame Street

Street Gang: How We Got to Sesame Street

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Limbo

Limbo

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
Read the review Edit this entry  
01
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry