RSS feed for Marebb
  • The Golden Compass

    The Golden Compass

    ★★½

    This review has some book spoilers (read them, they are great).

    They had a shot. They had a director who cared about it. Chris Weitz maybe wasn't a new visionary like Peter Jackson but he very clearly put a lot of effort into it. Which you see in the finished film, in some regards I am even defending it. Even the version Weitz intended might have had it's problems because their was no way it would criticize organized religion as…

  • Psycho

    Psycho

    ★★★★

    Psycho is a great Hitchcock thriller that is not only probably his most famous and is also his best in terms of suspense. It builds slowly (maybe a bit too slow in the first half) until a suspense bomb explodes. From then on the mystery unravels itself ending with a particular interest to the murders psyche.

    Famous and important is Bernard Herrmann's score as is in my opinion the fact that Hitchcock had make the film in black and white.…

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    I can't really write much about Parasite. Sure, it rules but I don't see what I could prossibly write that would enlight anyone. If you want that, read essays and reviews from critics who are better than me in writing. Besides, it's way better to go in blind. I didn't know what to expect and it was brilliant. Five stars is of course immediately categorizing it as a masterpiece which is difficult because tsuch films grow on me. You often…

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★

    If anyone still believes Robert Pattinson is bad at acting than there is probably no better film than Good Time to prove the opposite. It is an intimate crime thriller that focuses very much on the emotional state of the characters, most prominently of the main character Connie portrayed brilliantly by Robert Pattinson who made his steps into method acting over the last years (It's astounding how much he he can change his voice). The camera stays very close to…

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    My for some reason quite negatively rooted thoughts on the really good film Midsommar are that I appreciate the originality while also feeling that I didn't get as much fresh innovation as many others seem to get. Ari Aster takes some familiar elemnts (coming into a starnge society that turns out to be deadly is a concept that didn't stop after The Wicker Man and might have also existed before in some way) and gives them his own spin with…

  • The Wicker Man

    The Wicker Man

    ★★★★

    When you come back from vacation and want to watch weird stuff The Wicker Man is certainly a choice you can make. It was the right choice.

    The most unfortunate aspect? I already knew the ending. But as everyone rightfully says a film is not good if it only works because you don't know what happens. You have to like it even if you know the ending. Because if a film does it well it will still make you feel…

  • The Emperor's New Groove

    The Emperor's New Groove

    ★★★½

    My inactivity is called vacation so, instead of two hour long films all I did was watch Mindhunter (which is really good) and start watching Doctor Who (because you can insert a 50 minute episode between eating and going out into the city). What I could do as well was watch the 78 minute long Disney film the Emperor's New Groove and as silly as it might be it is also a lot of fun. It is nice to see…

  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

    Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

    ★★★★

    Don¡t expect me to hate on this film it deserves to be a part of the series. I love it and I don't know if it's nostalgia goggles or something else which makes people say that it is so much worse than the first three Indy films because it's really not. Until the jungle chase which is a bit more than the first half of the film it is as perfect as the first three films. And yes, I am…

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★★

    Some people defend Temple of Doom and say that Indiana Jones and the Last Crusade just plays it safe, other people say that it's a return to form after Temple of Doom. I'm just doing both. It's not even really a return to from because it's just as perfect. Yes, Nazis are the bad guys again but that's cool and it really changes it's narrative through the introduction of Sean Connery as Jones Sr. It has a more emotional arc…

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★★

    Look, I was a nine or ten year old child once who couldn't care less about what problematic cliches or white savior narratives are. What I saw was the wild, scary and awesome ride that Temple of Doom is. It has a special place in my heart. So much that I still consider it my favourite. I am not saying that you should make this film the exact same way again today. And if you don't like it well, it's…

  • Raiders of the Lost Ark

    Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

    I made a nice Indiana Jones rewatch starting of course with the great Raiders of the Lost Ark and it's still perfect but man, how can the pacing of these films be so good. Also you have to appreciate how this is a film that lets the music be the driving force of some scenes which is something that doesn't happen so often anymore. You can't do the map room scene this way if the composer doesn't deliver. But it's…

  • Joker

    Joker

    ★½

    Joaquin Phoenix gives a terrific performance and there is nothing to be said against the rest of the cast as well. The cinematography is gorgeous with vibrant colours and and together with the great production design it captures the feel of the 70s even though it is in a fictional city. The imagery shows certain thematic aspects much better on it's own than it does together with the plot and the direction. And therein lies the problem.

    Despite how good…