RSS feed for Margaret

Margaret has logged 25 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rasputin and the Empress

Rasputin and the Empress

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Major and the Minor

The Major and the Minor

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lost Honor of Katharina Blum

The Lost Honor of Katharina Blum

1975
×
★★★½
Edit this entry  
22
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love Among the Ruins

Love Among the Ruins

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Silence

The Silence

1963
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Long, Long Trailer

The Long, Long Trailer

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La Terra Trema

La Terra Trema

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★
Edit this entry  
08
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★
Read the review Edit this entry