Sort by

phương has logged 123 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hostel

Hostel

2005
×
Edit this entry  
24
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
Edit this entry  
21
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bao

Bao

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Glass Note

The Glass Note

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Blind Mountain

Blind Mountain

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trees Down Here

Trees Down Here

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Shivers

Shivers

1975
×
★★½
Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ada Kaleh

Ada Kaleh

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★
Edit this entry  
09
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Read the review Edit this entry  
06
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Devil in a Convent

The Devil in a Convent

1899
×
Edit this entry  
29
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
½
Edit this entry