mariaazu has logged 65 entries for films during February 2563.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gia

Gia

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lagaan: Once Upon a Time in India

Lagaan: Once Upon a Time in India

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pi

Pi

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Whisky

Whisky

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Edit this entry