Sort by

Maria has logged 256 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Highlander

Highlander

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
Read the review Edit this entry  
20
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Strange Way of Life

Strange Way of Life

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Entrapment

Entrapment

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Reptile

Reptile

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Poison

Poison

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Finley

Finley

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cassandro

Cassandro

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Beetle

Blue Beetle

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dorian Gray

Dorian Gray

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Red Lights

Red Lights

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Peacock

Peacock

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Red, White & Royal Blue

Red, White & Royal Blue

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Meg 2: The Trench

Meg 2: The Trench

2023
×
Read the review Edit this entry  
19
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry