RSS feed for Colin
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Edit this entry  
14
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★½
Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★½
Edit this entry  
10
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Beirut

Beirut

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
02
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★★½
Edit this entry  
30
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Fast Food Nation

Fast Food Nation

2006
×
★★
Edit this entry  
27
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
26
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★½
Edit this entry  
23
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Life Stinks

Life Stinks

1991
×
★★
Edit this entry  
22
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Edit this entry  
22
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★½
Edit this entry  
21
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Daddy Day Care

Daddy Day Care

2003
×
★½
Edit this entry  
21
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★
Edit this entry  
20
Alpha and Omega

Alpha and Omega

2010
×
½
Edit this entry  
20
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Tag

Tag

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★★½
Edit this entry  
19
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Space Jam

Space Jam

1996
×
★½
Edit this entry  
18
Wishmaster 2: Evil Never Dies

Wishmaster 2: Evil Never Dies

1999
×
Edit this entry  
18
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★½
Edit this entry  
17
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★
Edit this entry  
16
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ocean's 8

Ocean's 8

2018
×
★★★
Edit this entry