Sort by

Marianna has logged 260 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rio

Rio

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Crash Reel

The Crash Reel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Breathe In

Breathe In

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Read the review Edit this entry  
23
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Aningaaq

Aningaaq

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sapphires

The Sapphires

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Killer Inside Me

The Killer Inside Me

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pastorela

Pastorela

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Room 237

Room 237

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Teddy Bear

Teddy Bear

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Renoir

Renoir

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
An Education

An Education

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Carrie

Carrie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Elysium

Elysium

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wipers Times

The Wipers Times

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blue Caprice

Blue Caprice

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry