Sort by

Marianna has logged 38 entries for films during August 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spring Breakdown

Spring Breakdown

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
City of Men

City of Men

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Justice League: Doom

Justice League: Doom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Adore

Adore

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
22
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
Scenic Route

Scenic Route

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cargo

Cargo

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
ABE

ABE

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Something in the Air

Something in the Air

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Lore

Lore

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Little Manhattan

Little Manhattan

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Nanny Diaries

The Nanny Diaries

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Great Gatsby

The Great Gatsby

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
21

21

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
I'll Take You There

I'll Take You There

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once

Once

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Elena

Elena

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Mystery of Flying Kicks

The Mystery of Flying Kicks

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Am Not a Hipster

I Am Not a Hipster

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Art of the Steal

The Art of the Steal

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Paulette

Paulette

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
PostHuman

PostHuman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
What Maisie Knew

What Maisie Knew

2012
×
★★★★½
Edit this entry