Marianne has logged 163 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Second Act

Second Act

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
Edit this entry  
14
Destroyer

Destroyer

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rosita

Rosita

1923
×
Read the review Edit this entry  
06
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
Edit this entry  
05
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Edit this entry  
03
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
Edit this entry  
22
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
Edit this entry  
17
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
Edit this entry  
15
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Who's That Girl

Who's That Girl

1987
×
Edit this entry  
07
The Third Man

The Third Man

1949
×
Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bud Abbott and Lou Costello meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello meet Frankenstein

1948
×
Edit this entry  
14
Colette

Colette

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Meg

The Meg

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nothing Like a Dame

Nothing Like a Dame

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Love, Gilda

Love, Gilda

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Another Cinderella Story

Another Cinderella Story

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry