Marianne has logged 202 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
Read the review Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
Edit this entry  
17
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Austenland

Austenland

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
05
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
Read the review Edit this entry  
04
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
Read the review Edit this entry  
02
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
12
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry