Sort by

mariah has logged 336 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drop Dead Fred

Drop Dead Fred

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rango

Rango

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry