RSS feed for Marie
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Along with the Gods: The Two Worlds

Along with the Gods: The Two Worlds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Muoi: The Legend of a Portrait

Muoi: The Legend of a Portrait

2007
×
★★½
Edit this entry  
06
Tabloid Truth

Tabloid Truth

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Perfect Number

Perfect Number

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mad Sad Bad

Mad Sad Bad

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Collective Invention

Collective Invention

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
The Chase

The Chase

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Vatican Tapes

The Vatican Tapes

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Zeitgeist

Zeitgeist

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Asura: The City of Madness

Asura: The City of Madness

2016
×
★★
Edit this entry  
21
Memoir of a Murderer

Memoir of a Murderer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Fullmetal Alchemist

Fullmetal Alchemist

2017
×
★★
Edit this entry  
14
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★
Edit this entry  
13
Allure

Allure

2015
×
Edit this entry  
12
The Tenants Downstairs

The Tenants Downstairs

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Edit this entry  
11
When We First Met

When We First Met

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Flying Colors

Flying Colors

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bros

The Bros

2017
×
Edit this entry  
06
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Vault

The Vault

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Open House

The Open House

2018
×
★½
Edit this entry  
20
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Prison

The Prison

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bluebeard

Bluebeard

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Inside Men

Inside Men

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mr. Housewife

Mr. Housewife

2005
×
★★★
Edit this entry  
06
Cart

Cart

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Bank Attack

Bank Attack

2007
×
★★
Edit this entry  
06
Vanishing Time: A Boy Who Returned

Vanishing Time: A Boy Who Returned

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Boys in the Trees

Boys in the Trees

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Luck-Key

Luck-Key

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
The Truth Beneath

The Truth Beneath

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Black House

Black House

2007
×
★★★
Edit this entry  
26
Please Teach Me English

Please Teach Me English

2003
×
★★½
Edit this entry  
26
My Annoying Brother

My Annoying Brother

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Happy Life

Happy Life

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
4 Horror Tales - Hidden Floor

4 Horror Tales - Hidden Floor

2006
×
★★
Edit this entry  
26
Time Renegades

Time Renegades

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry