mariel💫 has logged 464 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★
Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Slender Man

Slender Man

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maniac

Maniac

1980
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Nun

The Nun

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Intruder

Intruder

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mad Monster Party?

Mad Monster Party?

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Banana Splits Movie

The Banana Splits Movie

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Casper

Casper

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★½
Edit this entry  
18
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carrie

Carrie

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman

Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Edit this entry  
17
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mutant Pumpkins from Outer Space

Mutant Pumpkins from Outer Space

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Us

Us

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Little Otik

Little Otik

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cujo

Cujo

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Crucible

The Crucible

1996
×
★★★★
Edit this entry  
12
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dead Next Door

The Dead Next Door

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Edit this entry  
09
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ward 13

Ward 13

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★½
Edit this entry  
07
The Fog

The Fog

1980
×
★★
Read the review Edit this entry