mariel💫 has logged 52 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★½
Edit this entry  
28
FernGully: The Last Rainforest

FernGully: The Last Rainforest

1992
×
★★★
Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Precious

Precious

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
My Name Is Bruce

My Name Is Bruce

2007
×
★★½
Edit this entry  
21
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★½
Edit this entry  
19
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Annabelle

Annabelle

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
11
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Mandela Effect

The Mandela Effect

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★½
Edit this entry  
09
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Down to the Bone

Down to the Bone

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry