• Behind the Scenes With Jane Campion

  • Don't Look Up

  • tick, tick...BOOM!

    ★★

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★

  • King Richard

    ★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • Parallel Mothers

    ★★★

  • Operation Hyacinth

    ★★½

  • The Balcony Movie

  • The French Dispatch

    ★★★

  • The Worst Person in the World

  • Moxie

  • Death to 2020

    ★★½

  • Happiest Season

  • Enola Holmes

  • Nomadland

    ★★★½

  • Unpregnant

  • Quo vadis, Aida?

    ★★★★

  • Love Tasting

    ★★★

  • My Fat Arse and I

  • The Half of It

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Gunda

  • Emma.

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★

  • The Truffle Hunters

  • Promising Young Woman

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★½

  • Little Women

  • Knives Out

    ★★★½

  • Babyteeth

  • Arab Blues

    ★★½

  • Corpus Christi

  • Ema

    ★★★★

  • Joker

  • First Cow

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★

  • Lola and the Sea

  • Days of the Bagnold Summer

  • Bird Talk

  • Midsommar

    ★★★★

  • Capital in the Twenty-First Century

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • And Then We Danced

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★½

  • Deerskin

  • Brené Brown: The Call to Courage

  • Us

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Knock Down the House

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • City Dreamers

  • Bohemian Rhapsody

    ★★

  • Clergy

  • Green Book

  • Anthropocene: The Human Epoch

  • Suspiria

  • A Star Is Born

    ★★★

  • Free Solo

  • The Ballad of Buster Scruggs

  • The Favourite

    ★★★★

  • Roma

  • To All the Boys I've Loved Before