RSS feed for Diogo

Diogo has logged 1,031 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
My Mom is a Character 3

My Mom is a Character 3

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Kundun

Kundun

1997
×
★★
Edit this entry  
26
Brotherhood

Brotherhood

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Les Girls

Les Girls

1957
×
★★★
Edit this entry  
26
Ready to Wear

Ready to Wear

1994
×
★★
Edit this entry  
26
Luce

Luce

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Father Goose

Father Goose

1964
×
★★★
Edit this entry  
20
The Flight of the Phoenix

The Flight of the Phoenix

1965
×
★★★★
Edit this entry  
20
Moscow Does Not Believe in Tears

Moscow Does Not Believe in Tears

1979
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dinner at Eight

Dinner at Eight

1933
×
★★★
Edit this entry  
19
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1932
×
★★★
Edit this entry  
19
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★
Edit this entry  
19
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Five Graves to Cairo

Five Graves to Cairo

1943
×
★★★★
Edit this entry  
18
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
18
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Opposite of Sex

The Opposite of Sex

1998
×
★★★
Edit this entry  
17
The Human Comedy

The Human Comedy

1943
×
★★
Edit this entry  
17
Roxanne

Roxanne

1987
×
★★★
Edit this entry  
16
Les Misérables

Les Misérables

1935
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
Picnic

Picnic

1955
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
The River Wild

The River Wild

1994
×
★★★
Edit this entry  
15
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★★
Edit this entry  
14
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
14
Legalidade

Legalidade

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★
Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Miss Evers' Boys

Miss Evers' Boys

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★
Edit this entry  
12
The High and the Mighty

The High and the Mighty

1954
×
★★
Edit this entry  
11
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★★
Edit this entry  
11
America America

America America

1963
×
★★★★
Edit this entry  
11
Airport

Airport

1970
×
★★★
Edit this entry