Diogo has logged 111 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tess

Tess

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Richard III

Richard III

1995
×
★★★
Edit this entry  
31
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Nightshifter

The Nightshifter

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★★
Edit this entry  
31
Anna and the King

Anna and the King

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hook

Hook

1991
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cyrano de Bergerac

Cyrano de Bergerac

1990
×
★★★½
Edit this entry  
30
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
★★★½
Edit this entry  
30
Evita

Evita

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Henry V

Henry V

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
Rubber

Rubber

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bugsy

Bugsy

1991
×
★★★½
Edit this entry  
28
My Masterpiece

My Masterpiece

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eastern Boys

Eastern Boys

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ironweed

Ironweed

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Visitor

The Visitor

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Memoir of War

Memoir of War

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
RBG

RBG

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Mektoub, My Love: Canto Uno

Mektoub, My Love: Canto Uno

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Leto

Leto

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tito and the Birds

Tito and the Birds

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Nixon

Nixon

1995
×
★★★
Edit this entry