Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
I Think We're Alone Now

I Think We're Alone Now

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Marionette Land

Marionette Land

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Marighella

Marighella

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Subject

The Subject

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Three Burials of Melquiades Estrada

The Three Burials of Melquiades Estrada

2005
×
Edit this entry  
16
My Zoe

My Zoe

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Coyote

Coyote

2013
×
★★
Edit this entry  
15
Pashi

Pashi

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dior and I

Dior and I

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fifty Shades Uncovered

Fifty Shades Uncovered

2015
×
Edit this entry  
13
Allied

Allied

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
This Beautiful Fantastic

This Beautiful Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Only Image of My Father (Enda Bilden Av Pappa)

The Only Image of My Father (Enda Bilden Av Pappa)

×
★★★★
Edit this entry  
12
The Damned Don't Cry

The Damned Don't Cry

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Possessed

Possessed

1947
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★½
Edit this entry  
08
Born to Kill

Born to Kill

1947
×
★★★★
Edit this entry  
08
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
07
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Onion Field

The Onion Field

1979
×
★★★★
Edit this entry  
07
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Our Lady of the Nile

Our Lady of the Nile

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Merry Gentleman

The Merry Gentleman

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Forget Me Not

Forget Me Not

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hello I Must Be Going

Hello I Must Be Going

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Jolt

Jolt

2021
×
★½
Edit this entry  
01
Lore

Lore

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Futura

Futura

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Ulee's Gold

Ulee's Gold

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Gal Young 'Un

Gal Young 'Un

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Like Sunday, Like Rain

Like Sunday, Like Rain

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Lopez Street

Lopez Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Lake Los Angeles

Lake Los Angeles

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Death Watch

Death Watch

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
24
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Glass House

The Glass House

1972
×
★★★★
Edit this entry  
22
Eating Our Way to Extinction

Eating Our Way to Extinction

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Saint Judy

Saint Judy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Witness for the Prosecution

The Witness for the Prosecution

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
The Kindness of Strangers

The Kindness of Strangers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Shadow Dancer

Shadow Dancer

2012
×
★★★★
Edit this entry