Sort by

Mariner35 has logged 840 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Against All Odds

Against All Odds

1984
×
★★½
Edit this entry  
30
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Brighton Rock

Brighton Rock

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Fallen Idol: The Yuri Gagarin Conspiracy

Fallen Idol: The Yuri Gagarin Conspiracy

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Sea Wolves

The Sea Wolves

1980
×
★★★½
Edit this entry  
28
Choose Me

Choose Me

1984
×
★★★
Edit this entry  
28
Middle of Nowhere

Middle of Nowhere

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Turn the Key Softly

Turn the Key Softly

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Terra Incognita

Terra Incognita

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Taboo

Taboo

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Tamarind Seed

The Tamarind Seed

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★½
Edit this entry  
25
Love

Love

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Female

Female

1933
×
★★★½
Edit this entry  
25
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Taste Of Jupiter

A Taste Of Jupiter

2005
×
★★½
Edit this entry  
24
Pottersville

Pottersville

2017
×
★★
Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Cinderella

Cinderella

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Waterloo Bridge

Waterloo Bridge

1931
×
★★½
Edit this entry  
24
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lemon

Lemon

2017
×
Edit this entry  
24
Red-Headed Woman

Red-Headed Woman

1932
×
★★★
Edit this entry  
23
Night Nurse

Night Nurse

1931
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fury

Fury

1936
×
★★★
Edit this entry  
22
Eye of the Tiger

Eye of the Tiger

1986
×
★★★½
Edit this entry  
22
Jazz Hot

Jazz Hot

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Black and Tan

Black and Tan

1929
×
★★★
Edit this entry  
22
Radia-Tors

Radia-Tors

1930
×
★★½
Edit this entry  
22
Play Safe

Play Safe

1936
×
★★★
Edit this entry  
22
Balloon Land

Balloon Land

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Ain't She Sweet

Ain't She Sweet

1933
×
★★★
Edit this entry  
22
Cartoon Factory

Cartoon Factory

1924
×
★★★
Edit this entry  
22
Fantasmagorie

Fantasmagorie

1908
×
★★½
Edit this entry  
22
Lizzies of the Field

Lizzies of the Field

1924
×
★★★
Edit this entry  
22
The Pest

The Pest

1922
×
★★★
Edit this entry  
22
Artheme Swallows His Clarinet

Artheme Swallows His Clarinet

1912
×
★★★½
Edit this entry  
22
I Fetch the Bread

I Fetch the Bread

1906
×
★★½
Edit this entry  
22
The Race for a Monkey

The Race for a Monkey

1909
×
★★★
Edit this entry  
22
The Dancing Pig

The Dancing Pig

1907
×
★★★★
Edit this entry  
22
41

41

2012
×
★★½
Edit this entry  
21
Freeway: Crack in the System

Freeway: Crack in the System

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sebastian

Sebastian

1968
×
★★★
Edit this entry  
21
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Party Husband

Party Husband

1931
×
★★
Edit this entry