• Romeo + Juliet

  • Toy Story

  • Free Willy 2: The Adventure Home

  • Clueless

    ★½

  • The Bridges of Madison County

    ★★★★½

  • Braveheart

    ★★★★

  • While You Were Sleeping

    ★★★½

  • Before Sunrise

  • Little Women

  • Speed

  • The Lion King

  • Four Weddings and a Funeral

    ★★½

  • Free Willy

  • The Piano

    ★★★★½

  • Groundhog Day

  • Batman Returns

  • My Own Private Idaho

    ★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★

  • Sempre Xonxa

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Say Anything...

    ★★★★½

  • Cinema Paradiso

  • Rowing with the Wind

    ★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★½

  • Dirty Dancing

    ★★★

  • Can't Buy Me Love

    ★★

  • Tess

  • Rocky

  • Persona

    ★★★★

  • Goldfinger

  • All About Eve

  • The Picture of Dorian Gray

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★