Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★
Edit this entry  
02
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
01
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Menudo: Forever Young

Menudo: Forever Young

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Official Competition

Official Competition

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Les Vampires: Episode Three - The Red Codebook

Les Vampires: Episode Three - The Red Codebook

1915
×
Edit this entry  
25
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★½
Edit this entry  
25
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Beavis and Butt-Head Do the Universe

Beavis and Butt-Head Do the Universe

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blue Velvet Revisited

Blue Velvet Revisited

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
17
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Under the Banner of Heaven

Under the Banner of Heaven

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Men

Men

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Hunter

The Hunter

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Edit this entry  
11
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hustle

Hustle

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Downton Abbey: A New Era

Downton Abbey: A New Era

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
A Chorus Line

A Chorus Line

1985
×
★★½
Edit this entry  
04
Navalny

Navalny

2022
×
★★★½
Edit this entry  
02
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★
Edit this entry  
01
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
We Own This City

We Own This City

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Edit this entry  
28
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry