marioestarosta has logged 93 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★½
Edit this entry  
29
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rebellion in Patagonia

Rebellion in Patagonia

1974
×
★★
Edit this entry  
24
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★
Edit this entry  
14
The Dark Half

The Dark Half

1993
×
★★½
Edit this entry  
07
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Edit this entry  
04
Friday

Friday

1995
×
★★★★
Edit this entry  
02
Theory of Obscurity: A Film About the Residents

Theory of Obscurity: A Film About the Residents

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Precious

Precious

2009
×
★★
Edit this entry  
29
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Edit this entry  
26
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
22
Retard-o-Tron

Retard-o-Tron

2005
×
Edit this entry  
21
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★½
Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★½
Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
½
Edit this entry  
07
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★
Edit this entry  
02
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★½
Edit this entry  
20
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
Chasing Trane

Chasing Trane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Edit this entry  
06
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Room

Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death and the Maiden

Death and the Maiden

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Medea

Medea

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry