RSS feed for Marion

Marion has logged 253 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bright

Bright

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
Stomp the Yard

Stomp the Yard

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Just Friends

Just Friends

2005
×
★½
Edit this entry  
03
Jim & Andy: The Great Beyond - Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton

Jim & Andy: The Great Beyond - Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★
Edit this entry  
27
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★½
Edit this entry  
26
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Recess: School's Out

Recess: School's Out

2001
×
★★★
Edit this entry  
25
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★½
Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★½
Edit this entry  
05
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★
Edit this entry  
01
The Battered Bastards of Baseball

The Battered Bastards of Baseball

2014
×
Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kinky Boots

Kinky Boots

2005
×
★★★½
Edit this entry  
17
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
From Hell

From Hell

2001
×
★★★
Edit this entry  
13
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mansfield Park

Mansfield Park

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
American Made

American Made

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Legend

Legend

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dark City

Dark City

1998
×
★★½
Edit this entry  
25
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Deep End of the Ocean

The Deep End of the Ocean

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
City Slickers

City Slickers

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★½
Edit this entry