• Voyagers

    ★★★½

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★

  • The Mauritanian

    ★★★★

  • Bliss

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★

  • The Little Things

    ★★★

  • End of Contract

    ★★★½

  • News of the World

    ★★★½

  • Burrow

    ★★★½

  • 15 Minutes

    ★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★½

  • Mank

    ★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★½

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★½

  • 200 Meters

    ★★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • The Stunt Double

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★½

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • The Courier

    ★★★½

  • Goldman v Silverman

    ★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Between Heaven and Earth

    ★★★

  • Dark Waters

    ★★★★½

  • Earthquake Bird

    ★★★½

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★★

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • Waiting for the Barbarians

    ★★★½

  • The Lost Okoroshi

    ★★★

  • The Platform

    ★★★½

  • The King

    ★★★★

  • You Will Die at Twenty

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • A Rainy Day in New York

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • A Portrait of the Movie Analyst as a young Man: Wolfgang M. Schmitt

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Too Old to Die Young

    ★★★½

  • It Must Be Heaven

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • A Hidden Life

    ★★½

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Song Without a Name

    ★★★

  • Atlantics

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★