RSS feed for marjellus
  • Dangerous Lies

  • The Occupant

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★

  • Stargirl

    ★★★½

  • The Decline

    ★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Isi & Ossi

    ★★★★

  • The Call of the Wild

    ★★★½

  • 365 Days

  • Horse Girl

    ½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Miss Americana

    ★★★★

  • A Fall from Grace

    ★★★

  • Loop

    ★★★★

  • Underwater

    ★★

  • Togo

    ★★★★★

  • The Body

    ★★★

  • Little Women

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★★

  • Glass Cabin

    ★★

  • Doctor Sleep

    ★★

  • Countdown

    ★★

  • Eli

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • Earthquake Bird

    ★★★

  • Tell Me Who I Am

    ★★★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★

  • In the Tall Grass

    ★★★

  • Tall Girl

    ½

  • American Son

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • The Goldfinch

  • Get In

    ½

  • The Platform

    ★★

  • Hustlers

    ★★½

  • True History of the Kelly Gang

  • Joker

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★½

  • Ad Astra

  • Falling Inn Love

    ★★

  • Marriage Story

  • It Chapter Two

    ★★★½

  • 47 Meters Down: Uncaged

    ★★½

  • Hair Love

    ★★★★

  • Ready or Not

  • Secret Obsession

    ★★

  • Vivarium

    ★★

  • Crawl

    ★★★½

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Kidnapping Stella

    ½

  • Annabelle Comes Home

    ★★

  • Midsommar

  • Ma

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Atlantics

  • The Dead Don't Die

    ★★

  • The Last Summer

  • Swallow

    ★★★½

  • Blow the Man Down

  • Avengers: Endgame

    ★★

  • The Furies

    ★★

  • Let's Dance

    ★★★

  • Who Would You Take to a Deserted Island?

  • Pet Sematary

    ★★

  • Us

    ★★★½

  • Dumbo

  • Booksmart

    ★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★