Sort by

Mark has logged 115 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Smoke and Mirrors: The Story of Tom Savini

Smoke and Mirrors: The Story of Tom Savini

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Haunt

Haunt

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nightmare Beach

Nightmare Beach

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Teen Titans Go! vs. Teen Titans

Teen Titans Go! vs. Teen Titans

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
C.C. and Company

C.C. and Company

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Pink Panther 2

The Pink Panther 2

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Pink Panther

The Pink Panther

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry