Sort by

Mark_Lemmond has logged 390 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Semi-Pro

Semi-Pro

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Forks Over Knives

Forks Over Knives

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Redline

Redline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
White House Down

White House Down

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Apollo 18

Apollo 18

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hummingbird

Hummingbird

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Croods

The Croods

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
CM Punk: Best in the World

CM Punk: Best in the World

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Piranha 3D

Piranha 3D

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
After Earth

After Earth

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Superman vs. The Elite

Superman vs. The Elite

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hulk vs. Wolverine

Hulk vs. Wolverine

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hulk vs. Thor

Hulk vs. Thor

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Broken City

Broken City

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Top of the Lake

Top of the Lake

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dream House

Dream House

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Professionals

The Professionals

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry