Sort by

Mark_Lemmond has logged 85 entries for films during August 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Road

The Road

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla vs. SpaceGodzilla

Godzilla vs. SpaceGodzilla

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shine a Light

Shine a Light

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
CQ

CQ

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kon-Tiki

Kon-Tiki

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Errand Boy

The Errand Boy

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ali

Ali

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tender Mercies

Tender Mercies

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman

Wonder Woman

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Craig Ferguson: I'm Here to Help

Craig Ferguson: I'm Here to Help

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Richard Pryor: Live on the Sunset Strip

Richard Pryor: Live on the Sunset Strip

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Casino Royale

Casino Royale

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Playing by Heart

Playing by Heart

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lewis Black: Stark Raving Black

Lewis Black: Stark Raving Black

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eddie Izzard: Glorious

Eddie Izzard: Glorious

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Memphis Belle

Memphis Belle

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
G.I. Joe: Retaliation

G.I. Joe: Retaliation

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
George Carlin: On Location at USC

George Carlin: On Location at USC

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eddie Izzard: Definite Article

Eddie Izzard: Definite Article

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting in Connecticut

The Haunting in Connecticut

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bobcat Goldthwait: You Don't Look the Same Either

Bobcat Goldthwait: You Don't Look the Same Either

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Louis C.K.: Chewed Up

Louis C.K.: Chewed Up

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
George Carlin: It's Bad for Ya!

George Carlin: It's Bad for Ya!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Richard Pryor: Here and Now

Richard Pryor: Here and Now

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Under Fire

Under Fire

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Clockers

Clockers

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Company You Keep

The Company You Keep

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bullet to the Head

Bullet to the Head

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Farmageddon

Farmageddon

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spies Like Us

Spies Like Us

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
42

42

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wake Up

Wake Up

2012
×
★½
Read the review Edit this entry