Sort by

Mark has logged 153 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Atlantics

Atlantics

2019
×
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Buttons

Buttons

2011
×
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
23
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kundun

Kundun

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
The Stunt Man

The Stunt Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sweet Yoyo

Sweet Yoyo

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
Edit this entry  
10
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stuber

Stuber

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★½
Edit this entry  
26
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Yesterday

Yesterday

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Cave

The Cave

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Citizen K

Citizen K

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
Edit this entry  
13
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
Edit this entry  
12
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
Edit this entry  
12
White Lie

White Lie

2019
×
Edit this entry  
11
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
Edit this entry  
11
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
The Truth

The Truth

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Bacurau

Bacurau

2019
×
★½
Edit this entry  
09
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry