RSS feed for Mark

Mark has logged 238 entries for films during 2000.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Quills

Quills

2000
×
★★★
Edit this entry  
26
What Women Want

What Women Want

2000
×
★½
Edit this entry  
23
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sound and Fury

Sound and Fury

2000
×
★★★½
Edit this entry  
10
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Dangan Runner

Dangan Runner

1996
×
★★★
Edit this entry  
03
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Edit this entry  
01
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★
Edit this entry  
26
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Two Family House

Two Family House

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
Scotch Tape

Scotch Tape

1962
×
★★½
Edit this entry  
19
Intestinal Fortitude

Intestinal Fortitude

1991
×
★★½
Edit this entry  
19
Restricted

Restricted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Beach

The Beach

2000
×
★★½
Edit this entry  
17
Bounce

Bounce

2000
×
★★
Edit this entry  
15
Dark Days

Dark Days

2000
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dust in the Wind

Dust in the Wind

1986
×
★★★
Edit this entry  
12
One

One

1998
×
★★★
Edit this entry  
11
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
Edit this entry  
09
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Puppetmaster

The Puppetmaster

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Harrowing

The Harrowing

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
Study in Color and Black and White

Study in Color and Black and White

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
Black Ice

Black Ice

1994
×
★★★½
Edit this entry  
05
Stellar

Stellar

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Edit this entry  
04
Pay It Forward

Pay It Forward

2000
×
★½
Edit this entry  
03
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★
Edit this entry  
02
Urbania

Urbania

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Girl on the Bridge

The Girl on the Bridge

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
Pola X

Pola X

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★★
Edit this entry  
22
Toothache

Toothache

1983
×
★★½
Edit this entry  
22
Orderly or Disorderly

Orderly or Disorderly

1981
×
★★★
Edit this entry  
22
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★½
Edit this entry  
22
The Chorus

The Chorus

1982
×
★★★½
Edit this entry  
22
Jahan-Nama Palace

Jahan-Nama Palace

1972
×
★★½
Edit this entry  
21
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Little Flags

Little Flags

2000
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Bowery

The Bowery

1994
×
★★★
Edit this entry  
21
Film

Film

1965
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bimbo's Initiation

Bimbo's Initiation

1931
×
★★★★
Edit this entry  
21
They Caught the Ferry

They Caught the Ferry

1948
×
★★½
Edit this entry  
21
Towers Open Fire

Towers Open Fire

1963
×
★★★½
Edit this entry  
21
P.M.

P.M.

1961
×
★★★
Edit this entry  
21
Solution No. 1

Solution No. 1

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
Colors

Colors

1988
×
★★½
Edit this entry