Sort by

Mark has logged 98 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Kingdom

The Kingdom

1994
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Girl and the Spider

The Girl and the Spider

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Rewind and Play

Rewind and Play

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
Onoda: 10,000 Nights in the Jungle

Onoda: 10,000 Nights in the Jungle

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hold Me Tight

Hold Me Tight

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
The Afterlight

The Afterlight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★½
Edit this entry  
18
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dragon Ball Super: Super Hero

Dragon Ball Super: Super Hero

2022
×
★★½
Edit this entry  
22
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★½
Edit this entry  
18
Happening

Happening

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
RRR

RRR

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Nope

Nope

2022
×
★★½
Edit this entry  
10
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★½
Edit this entry  
07
Mad God

Mad God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Edit this entry  
02
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Benediction

Benediction

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Tsugua Diaries

The Tsugua Diaries

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★
Edit this entry  
18
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Vortex

Vortex

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Saga of Gosta Berling

The Saga of Gosta Berling

1924
×
★★★½
Edit this entry  
21
Anne at 13,000 Ft.

Anne at 13,000 Ft.

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Train Again

Train Again

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Jujutsu Kaisen 0

Jujutsu Kaisen 0

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
Ahed's Knee

Ahed's Knee

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Edit this entry