1998

Mark Pittillo Mark Pittillo’s year in review

Mark’s highest rated films

  • Touch of Evil

    ★★★★★

  • Nights of Cabiria

    ★★★★★

  • Rushmore

    ★★★★★

  • The Bitter Tears of Petra von Kant

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • The Mother and the Whore

    ★★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★★

  • Jules and Jim

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Slacker

    ★★★★★

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★★

  • Andrei Rublev

    ★★★★★

  • Little Stabs at Happiness

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 516 Films watched
  • 43 Average per month
  • 9.9 Average per week

Milestones

First Film

Midnight in the Garden of Good and Evil

Jan 1

Most Watched

The Photographical Congress Arrives in Lyon

3 times

Touch of Evil

twice

Days of Heaven

twice

Last Film

Bottle Rocket

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
221 films
Comedy
148 films
Documentary
85 films
Romance
70 films
Crime
53 films
Thriller
45 films
Fantasy
27 films
Mystery
24 films
History
19 films
Action
19 films
USA
195 films
France
146 films
UK
58 films
Germany
33 films
Canada
13 films
Italy
11 films
Japan
8 films
Australia
7 films
Austria
5 films
English
354 films
French
116 films
German
35 films
Italian
17 films
Spanish
17 films
Russian
10 films
Chinese
9 films
Japanese
9 films
Polish
6 films

Breakdown

1998 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Psycho
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Delinquent

Films watched in 1998

  • Bottle Rocket
  • The Last Emperor
  • Living Out Loud
  • Babe: Pig in the City
  • The Faculty
  • Shattered Image
  • Satan's Brew
  • Insomnia
  • A Simple Plan
  • Little Voice
  • Battleship Potemkin
  • Effi Briest
  • Psycho
  • The Disenchanted
  • A Bug's Life
  • Geri's Game
  • Fox and His Friends
  • The Cruise
  • Very Bad Things
  • The Inheritors
  • The Wizard of Oz
  • Snake Eyes
  • American History X
  • The Celebration
  • Family Resemblances
  • Veronika Voss
  • Elizabeth
  • Celebrity
  • Enemy of the State
  • I Only Want You to Love Me
  • Meet Joe Black
  • Mother Küsters Goes to Heaven
  • North on Evers
  • Life Is Beautiful
  • Artemisia
  • Beware of a Holy Whore
  • Nosferatu
  • In a Year with 13 Moons
  • Touch of Evil
  • Happiness
  • Velvet Goldmine
  • Nights of Cabiria
  • Katzelmacher
  • The City Tramp
  • Beloved
  • Western
  • Antz
  • Niagara, Niagara
  • They Drive by Night
  • Martha
  • One True Thing
  • The Crazy Stranger
  • Picnic at Hanging Rock
  • Gods and Monsters
  • The Mighty
  • A Soldier's Daughter Never Cries
  • Regeneration
  • Blood Simple
  • The Chambermaid on the Titanic
  • The Wonderful Ice Cream Suit
  • Making Sandwiches
  • Rushmore
  • Pleasantville
  • The Merchant of Four Seasons
  • The Little Chaos
  • Slums of Beverly Hills
  • Funny Games
  • The Impostors
  • Why Does Herr R. Run Amok?
  • Kitchen Sink
  • Flesh suitcase
  • Alone. Life Wastes Andy Hardy
  • Human Remains
  • The Arrival
  • Breakfast (Table-Top Dolly)
  • Bridges-Go-Round, Parts 1 & 2
  • All My Life
  • Oh Dem Watermelons
  • Our Trip to Africa
  • My Name Is Oona
  • One A.M.
  • Necrology
  • Metropolis
  • The Bitter Tears of Petra von Kant
  • Rounders
  • Tillie's Punctured Romance
  • The Godfather
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • The Rounders
  • Home, Sweet Home
  • Marius and Jeannette
  • Cabiria
  • Touch of Evil
  • The Thief
  • Next Stop Wonderland
  • The Star Boarder
  • Tango Tangles
  • Mabel's Strange Predicament
  • The Killers
  • Double Indemnity
  • The Silver Screen: Color Me Lavender
  • The Big Clock
  • The Mask of Zorro
  • Color of a Brisk and Leaping Day
  • The Hours and Times
  • The Mother and the Whore
  • Your Friends & Neighbors
  • Days of Heaven
  • It's Always Fair Weather
  • The Face on the Barroom Floor
  • Mabel's Busy Day
  • Caught in the Rain
  • A Film Johnnie
  • The Masquerader
  • Between Showers
  • Blood Feast
  • Marie from the Bay of Angels
  • Some Like It Hot
  • Caught in a Cabaret
  • The Apartment
  • Twentieth Century
  • His Girl Friday
  • The Second Circle
  • Pi
  • The Fatal Mallet
  • Getting Acquainted
  • His Trysting Place
  • Buffalo '66
  • The New Janitor
  • Laughing Gas
  • Mabel's Married Life
  • A Busy Day
  • Kid Auto Races at Venice, Cal.
  • Making a Living
  • The Narrow Road
  • Gone with the Wind
  • The Impossible Voyage
  • Remote Electric Photography
  • Good Glue Sticks
  • The Eclipse: Courtship of the Sun and Moon
  • The Mysterious Retort
  • The Hilarious Posters
  • The Scheming Gambler's Paradise
  • The Enchanted Sedan Chair
  • The Black Imp
  • The Living Playing Cards
  • The Mermaid
  • The Wonderful Living Fan
  • Tchin-Chao, the Chinese Conjurer
  • The Cook in Trouble
  • The Untameable Whiskers
  • Henry Fool
  • Saving Private Ryan
  • Full Speed
  • Small Soldiers
  • Dream of a Rarebit Fiend
  • The Gay Shoe Clerk
  • Dewars Scotch Whiskey
  • Magic Bricks
  • A Narrow Escape
  • The Runaway Horse
  • Aladdin and His Wonder Lamp
  • Revolution in Russia
  • Dream and Reality
  • Ali Baba and the Forty Thieves
  • History of a Crime
  • What Is Seen Through a Keyhole
  • A Day in the Life of a Coal Miner
  • A Visit to Peek Frean and Co.'s Biscuit Works
  • That Fatal Sneeze
  • The Other Side of the Hedge
  • Rescued by Rover
  • Explosion of an Automobile
  • How It Feels to Be Run Over
  • Smoke Signals
  • Hands on a Hard Body: The Documentary
  • An Interesting Story
  • Fire!
  • Stop Thief!
  • The Big Swallow
  • Attack on a China Mission
  • Rough Sea
  • The Biter Bit
  • Ladies’ Skirts Nailed to a Fence
  • A Desperate Poaching Affray
  • A Daring Daylight Burglary
  • Mary Jane's Mishap
  • The Sick Kitten
  • As Seen Through a Telescope
  • Grandma's Reading Glass
  • Let Me Dream Again
  • The Kiss in the Tunnel
  • The Miller and the Sweep
  • The '?' Motorist
  • Buy Your Own Cherries
  • An Extraordinary Cab Accident
  • A Chess Dispute
  • The Countryman and the Cinematograph
  • The Derby
  • Come Along, Do!
  • Rough Sea at Dover
  • Bullfight
  • Niagara Falls
  • Pompiers à Lyon

See all 516

Highly rated films Mark missed

  • The Legend of 1900
  • Black Cat, White Cat
  • Love & Pop
  • Lovers of the Arctic Circle
  • The Decline of Western Civilization Part III
  • Kirikou and the Sorceress
  • The Bird People in China
  • Bullet Ballet

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more