Highest rated films

  • The Blair Witch Project

    ★★★★½

  • Being John Malkovich

    ★★★★½

  • American Movie

    ★★★★½

  • Fight Club

    ★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★

  • Election

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Rushmore

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★★

  • Heavenly Creatures

    ★★★★★

  • Duck Soup

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★★

  • Shoot the Piano Player

    ★★★★★

  • Kiss Me Deadly

    ★★★★★

  • Day of Wrath

    ★★★★★

  • Les enfants terribles

    ★★★★★

By week

Jan Dec
  • 290 Films watched
  • 24.2 Average per month
  • 5.6 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Shakespeare in Love

Jan 1

Last Film

Man on the Moon

Dec 31

Diary Milestones

The Floorwalker
50th Feb 21
The Mirror
100th Apr 18
Diary of a Country Priest
150th Jun 29
Saboteur
200th Aug 23
Fight Club
250th Oct 16

Most Watched

The General

twice

Go

twice

Genres, countries & languages

Drama
153 films
Comedy
110 films
Romance
63 films
Crime
46 films
Thriller
43 films
Documentary
24 films
Mystery
22 films
Action
18 films
Horror
17 films
Sci Fi
15 films
USA
192 films
France
44 films
UK
34 films
Germany
16 films
Japan
13 films
Canada
11 films
Italy
9 films
Spain
6 films
Hong Kong
6 films
Switzerland
3 films
English
224 films
French
28 films
Japanese
9 films
German
7 films
Cantonese
4 films
Italian
4 films
Spanish
4 films
Chinese
4 films
History
Average 3.78
War
Average 3.68
Crime
Average 3.58
Thriller
Average 3.56
Horror
Average 3.53
Fantasy
Average 3.46
Mystery
Average 3.41
Drama
Average 3.41
Western
Average 3.40
Documentary
Average 3.40
Japan
Average 3.62
France
Average 3.56
Italy
Average 3.56
UK
Average 3.35
USA
Average 3.32
Hong Kong
Average 3.17
Spain
Average 3.17
Canada
Average 3.09
Germany
Average 3.06
Japanese
Average 3.83
Italian
Average 3.75
French
Average 3.70
English
Average 3.30
Cantonese
Average 3.25
German
Average 3.07
Spanish
Average 3.00

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

1999 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.7

Lowest average

The Birth of a Nation
Average weighted rating:

2.4

Most popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

The Police Force of New York City

Rated higher than average Patron

Les enfants terribles

★★★★★ vs 3.50

Heavenly Creatures

★★★★★ vs 3.74

Shoot the Piano Player

★★★★★ vs 3.78

The Blair Witch Project

★★★★½ vs 3.31

The Birth of a Nation

★★★½ vs 2.38

Rushmore

★★★★★ vs 3.90

Rated lower than average Patron

Waking Ned Devine

★½ vs 3.65

Payback

★½ vs 3.32

The Dinner Game

★★ vs 3.73

Tarzan

★★ vs 3.66

Children of Heaven

★★½ vs 4.08

200 Cigarettes

★½ vs 3.07

Films Mark watched in 1999

  • Man on the Moon
  • Last Night
  • Boys Don't Cry
  • Some Like It Hot
  • Beauty and the Beast
  • The Talented Mr. Ripley
  • Magnolia
  • Ride with the Devil
  • Felicia's Journey
  • Why Not?
  • The General
  • The Green Mile
  • A Bug's Life
  • Same Old Song
  • Profound Desires of the Gods
  • The Bone Collector
  • Out of Sight
  • The Lovers on the Bridge
  • Toy Story 2
  • Luxo Jr.
  • Sleepy Hollow
  • The Insect Woman
  • Guinevere
  • Julien Donkey-Boy
  • Pigs and Battleships
  • The Mischief Makers
  • Shoot the Piano Player
  • The Insider
  • A Clockwork Orange
  • Being John Malkovich
  • Vengeance Is Mine
  • Lucie Aubrac
  • Bringing Out the Dead
  • The Limey
  • Romance
  • The Third Man
  • The Wild Bunch
  • Ride the High Country
  • American Movie
  • The Black Cat
  • Fight Club
  • Mumford
  • Princess Mononoke
  • All About My Mother
  • Nashville
  • I Created Lancelot Link
  • The Straight Story
  • Three Kings
  • Eternity and a Day
  • I Stand Alone
  • American Beauty
  • ‘Rameau’s Nephew’ by Diderot (Thanx to Dennis Young) by Wilma Schoen
  • The Birth of the Goalie of the 2001 F.A. Cup Final
  • The Short & Curlies
  • Restricted
  • The Smell of Burning Ants
  • Pretty Vacant
  • Brain in the Desert
  • Short of Breath
  • The Spiders - The Diamond Ship
  • The Spiders - The Golden Sea
  • Love and Other Catastrophes
  • The Dinner Game
  • Sunnyside
  • The Ogre
  • Stir of Echoes
  • Modern Romance
  • Broken Blossoms
  • Illuminata
  • The Police Force of New York City
  • The Regeneration
  • Trick
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Flat Is Beautiful
  • The Judy Spots
  • German Song
  • The Big Lebowski
  • La Belle Noiseuse
  • Twin Falls Idaho
  • The Muse
  • Heavenly Creatures
  • Bowfinger
  • Reservoir Dogs
  • A Heart in Winter
  • Four Corners
  • Vertigo
  • A Tale of Autumn
  • The Birds
  • Marnie
  • Shadow of a Doubt
  • Saboteur
  • My Son the Fanatic
  • Regret to Inform
  • Stop Making Sense
  • Psycho
  • The Thomas Crown Affair
  • The Hole
  • S.O.B.
  • The Lady from Shanghai
  • After Life
  • La primera noche de mi vida
  • Mystery Men
  • The Sixth Sense
  • The Wall
  • Life on Earth
  • The Sanguinaires
  • The Book of Life
  • Xiu Xiu: The Sent-Down Girl
  • Deep Blue Sea
  • Bob & Carol & Ted & Alice
  • Dick
  • The Iron Giant
  • All That Heaven Allows
  • Don't Look Now
  • Detroit 9000
  • Run Lola Run
  • Dr. Akagi
  • King of Hearts
  • Lake Placid
  • I Confess
  • Eyes Wide Shut
  • Two for the Road
  • The Blair Witch Project
  • American Pie
  • Rosemary's Baby
  • Arlington Road
  • The Loss of Sexual Innocence
  • The Swindle
  • Besieged
  • An Ideal Husband
  • Day of Wrath
  • Hail the Conquering Hero
  • One Froggy Evening
  • Summer of Sam
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • Monkey Business
  • Buena Vista Social Club
  • Duck Soup
  • The Music Box
  • The Red Violin
  • Diary of a Country Priest
  • All About Eve
  • Tarzan
  • The General's Daughter
  • The King of Masks
  • Gap-Toothed Women
  • The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins
  • Tobacco Road
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • Limbo
  • Conceiving Ada
  • Imitation of Life
  • To Catch a Thief
  • Return with Honor
  • Nosferatu the Vampyre
  • The Winslow Boy
  • The Apple
  • Casablanca
  • The Unknown
  • Kiss Me Deadly
  • Three Seasons
  • Suspiria
  • The Thin Blue Line
  • The Love Letter
  • Mauvais Sang
  • Les enfants terribles
  • Branded to Kill
  • Notting Hill
  • The School of Flesh
  • Black Mask
  • Star Wars: Episode I – The Phantom Menace
  • Carmen
  • The Dreamlife of Angels
  • Z
  • eXistenZ
  • Easy Street
  • The Cure
  • The Adventurer
  • The Immigrant
  • God Said, 'Ha!'
  • Camille
  • The Vampires or, The Arch Criminals of Paris
  • The Mummy
  • Open Your Eyes
  • Election
  • La Cucaracha
  • Hideous Kinky
  • Paulina
  • Pushing Tin
  • Children of Heaven
  • The Mirror
  • Never Been Kissed
  • Cookie's Fortune
  • Say Anything...
  • Twin Dragons
  • Go
  • 10 Things I Hate About You
  • A Place Called Chiapas
  • Uncut
  • The Matrix
  • Possessed
  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages
  • Comedian Harmonists
  • Some Nudity Required

See all 290

World map

Highly rated films Mark is yet to see

  • Larry David: Curb Your Enthusiasm
  • Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena
  • Pelíšky
  • Khrustalyov, My Car!
  • The Little Girl Who Sold the Sun
  • The Color of Paradise
  • The Mission
  • Jin-Roh: The Wolf Brigade

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more