Highest rated films

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • The Man Who Wasn't There

    ★★★★★

  • Ghost World

    ★★★★½

  • Donnie Darko

    ★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★

  • A.I. Artificial Intelligence

    ★★★★

  • Waking Life

    ★★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • My Night at Maud's

    ★★★★★

  • Zorns Lemma

    ★★★★★

  • Little Stabs at Happiness

    ★★★★★

  • Short of Breath

    ★★★★★

  • Memento

    ★★★★½

  • In the Mood for Love

    ★★★★½

  • Yi Yi

    ★★★★½

  • Audition

    ★★★★½

  • Manhunter

    ★★★★½

  • The Green Ray

    ★★★★½

  • Black Narcissus

    ★★★★½

  • Pandora's Box

    ★★★★½

  • White Heat

    ★★★★½

  • You Can Count on Me

    ★★★★½

  • Decalogue IV

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 276 Films watched
  • 23 Average per month
  • 5.3 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Traffic

Jan 4

Diary Milestones

Memento

50th · Mar 30

Chopper

100th · Jun 16

Appointment by Telephone

150th · Jul 10

Made

200th · Aug 3

The Man Who Wasn't There

250th · Oct 30

Last Film

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

Dec 30

Most Watched

Ghost World

twice

Mulholland Drive

twice

Freddy Got Fingered

twice

The Man Who Wasn't There

twice

How They Do Things on the Bowery

twice

Genres, countries & languages

Drama
132 films
Comedy
87 films
Romance
42 films
Crime
39 films
Thriller
39 films
Documentary
31 films
Action
22 films
Mystery
20 films
Animation
13 films
Fantasy
13 films
USA
170 films
France
53 films
UK
23 films
Germany
20 films
Italy
13 films
Spain
8 films
Canada
8 films
Japan
8 films
Switzerland
7 films
English
197 films
French
31 films
Russian
7 films
Cantonese
6 films
Japanese
5 films
Korean
3 films
Chinese
3 films
Italian
3 films
War
Average 3.70
Mystery
Average 3.60
Horror
Average 3.55
Drama
Average 3.50
Thriller
Average 3.45
Romance
Average 3.39
Crime
Average 3.36
Fantasy
Average 3.23
History
Average 3.21
Comedy
Average 3.12
Germany
Average 3.85
Japan
Average 3.81
France
Average 3.70
Sweden
Average 3.70
Hong Kong
Average 3.67
UK
Average 3.57
Italy
Average 3.54
Iran
Average 3.50
Canada
Average 3.44
Switzerland
Average 3.36
Japanese
Average 3.90
Cantonese
Average 3.67
French
Average 3.61
Persian (Farsi)
Average 3.50
English
Average 3.21
Russian
Average 2.67

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2001 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Yi Yi
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Terrible Teddy, the Grizzly King
Average weighted rating:

1.9

Most popular

The Silence of the Lambs
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Caesar's Park

Rated higher than average Patron

Zorns Lemma

★★★★★ vs 3.72

The Man Who Wasn't There

★★★★★ vs 3.80

Santa Claus Has Blue Eyes

★★★★½ vs 3.48

My Night at Maud's

★★★★★ vs 4.06

The House of Mirth

★★★★½ vs 3.61

Ghost World

★★★★½ vs 3.63

Rated lower than average Patron

Blow

vs 3.45

Shrek

★★ vs 4.05

America's Sweethearts

vs 2.63

Bridget Jones's Diary

★★ vs 3.43

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

★★★ vs 4.33

The Road Home

★★½ vs 3.76

Films Mark watched in 2001

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Code Unknown
  • A Matter of Taste
  • In the Bedroom
  • Vanilla Sky
  • One Day in the Life of Andrei Arsenevich
  • The Royal Tenenbaums
  • Fat Girl
  • Ghost World
  • Final Destination
  • Ocean's Eleven
  • Mulholland Drive
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Pootie Tang
  • The Tiger of Eschnapur
  • The Endurance: Shackleton's Legendary Antarctic Expedition
  • Va Savoir (Who Knows?)
  • Tape
  • Amélie
  • Battle Royale
  • Shallow Hal
  • Heist
  • Freddy Got Fingered
  • Monsters, Inc.
  • For the Birds
  • The Man Who Wasn't There
  • The Man Who Wasn't There
  • Joy Ride
  • The Green Ray
  • Iron Monkey
  • Serendipity
  • Mulholland Drive
  • The Gleaners and I
  • The Aviator's Wife
  • Waking Life
  • The Devil's Backbone
  • The Fast and the Furious
  • Bread and Tulips
  • Donnie Darko
  • Training Day
  • Love in the Afternoon
  • Thomas Graal's Best Film
  • Triple Trouble
  • My Night at Maud's
  • Audition
  • Cure
  • Apocalypse Now
  • Rock Star
  • Thomas in Love
  • Oh, Doctor!
  • The Vertical Ray of the Sun
  • The Deep End
  • Good Night, Nurse!
  • Coney Island
  • Hedwig and the Angry Inch
  • The Rough House
  • Ghost World
  • For Happiness
  • Under the Sand
  • The Others
  • Brother
  • Moonshine
  • The Bell Boy
  • Out West
  • The Butcher Boy
  • The Passage of the Bride
  • Optic Nerve
  • Cool Hands, Warm Heart
  • The Exquisite Hour
  • Doll House
  • Short of Breath
  • Ariel
  • Police
  • Bully
  • A Burlesque on Carmen
  • Baise-moi
  • Made
  • Our Song
  • Eva
  • Serene Velocity
  • Zorns Lemma
  • Planet of the Apes
  • His Regeneration
  • Work
  • Sailboat
  • Fist Fight
  • Ray Gun Virus
  • Arabesque for Kenneth Anger
  • Kustom Kar Kommandos
  • Hall of Mirrors
  • Little Stabs at Happiness
  • Gymnopédies
  • Hold Me While I'm Naked
  • Mournful Unconcern
  • America's Sweethearts
  • A Jitney Elopement
  • In the Park
  • The Champion
  • Color Cry
  • The Way to Shadow Garden
  • Ritual in Transfigured Time
  • Under the Brooklyn Bridge
  • Radio Dynamics
  • The Potted Psalm
  • The Pursuit of Happyness
  • Fable for Fountains
  • Nymphlight
  • The Aviary
  • Cruel Story of Youth
  • The Score
  • Those Love Pangs
  • Alkali Ike's Auto
  • Madame's Cravings
  • Incendiary Foreman
  • On the Barricade
  • White Heat
  • The Hypo-Chondri-Cat
  • San Francisco Disaster
  • Going Through the Tunnel
  • Sleighing Scene
  • A Street Arab
  • Little Mischief
  • Tossing a Nigger in a Blanket
  • Burial of the 'Maine' Victims
  • How They Do Things on the Bowery
  • Jack and the Beanstalk
  • Appointment by Telephone
  • His New Profession
  • Mabel at the Wheel
  • Execution of Czolgosz with Panorama of Auburn Prison
  • Taking President McKinley's Body from Train at Canton, Ohio
  • Sampson-Schley Controversy
  • Terrible Teddy, the Grizzly King
  • The Finish of Bridget McKeen
  • Capture of the Biddle Brothers
  • Kansas Saloon Smashers
  • Wreck of the Battleship 'Maine'
  • The Kiss
  • Corbett and Courtney Before the Kinetograph
  • Time and Tide
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Near Dark
  • A Sixteenth Century Russian Wedding
  • The Road Home
  • How They Do Things on the Bowery
  • Levi & Cohen, the Irish Comedians
  • Cruel, Cruel Love
  • Richard III
  • A Midsummer Night's Dream
  • Once Upon a Time in China
  • King John
  • The Fugitive
  • Duel in the Sun
  • For Scent-imental Reasons
  • The House with Closed Shutters
  • The Water Nymph
  • Drama in a Gypsy Camp Near Moscow
  • Sexy Beast
  • Romance with a Double Bass
  • Princess Tarakanova
  • Stenka Razin
  • Astrakhan Fisheries
  • The Anniversary Party
  • Between Showers
  • The Knockout
  • Raiders of the Lost Ark
  • Bunker Hill Bunny
  • New York Subway
  • Caicedo (with Pole)
  • Luis Martinetti, Contortionist
  • White Fawn's Devotion: A Play Acted by a Tribe of Red Indians in America
  • The Thieving Hand
  • Princess Nicotine; or, The Smoke Fairy
  • Three American Beauties
  • The Gay Shoe Clerk
  • Blacksmith Scene
  • Chopper
  • Her Crowning Glory
  • The Lonedale Operator
  • Dog Factory
  • Move On
  • Demolishing and Building Up the Star Theatre
  • Blazing Saddles
  • Hot Cross Bunny
  • Black Narcissus
  • Klute
  • Zoom and Bored
  • The Circle
  • Smell of Camphor, Fragrance of Jasmine
  • The Silence of the Lambs
  • Nowhere to Hide
  • Bread and Roses
  • Zu: Warriors from the Magic Mountain
  • Moulin Rouge!
  • The Claim
  • Girlfriends
  • The Golden Bowl
  • New Rose Hotel
  • Startup.com
  • Terminal Island
  • With a Friend Like Harry...
  • Shrek
  • The Day I Became a Woman
  • Series 7: The Contenders

See all 276

World map

Highly rated films Mark is yet to see

  • Samurai Jack: The Premiere Movie
  • Millennium Actress
  • Crayon Shin-chan: Storm-invoking Passion! The Adult Empire Strikes Back
  • To the Left of the Father
  • Behind the Sun
  • Cowboy Bebop: The Movie
  • Blue Spring
  • Violet Perfume

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more