Highest rated films

  • Marie Antoinette

    ★★★★½

  • The Prestige

    ★★★★

  • The Departed

    ★★★★

  • The Host

    ★★★★

  • Half Nelson

    ★★★★

  • Old Joy

    ★★★★

  • A Prairie Home Companion

    ★★★★

  • Cars

    ★★★½

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★★

  • Premonitions Following an Evil Deed

    ★★★★★

  • Army of Shadows

    ★★★★½

  • The Seventh Continent

    ★★★★½

  • Caché

    ★★★★

  • Rocco and His Brothers

    ★★★★

  • The Death of Mr. Lazarescu

    ★★★★

  • Mutual Appreciation

    ★★★★

  • The Descent

    ★★★½

  • King Kong

    ★★★½

  • Nosferatu the Vampyre

    ★★★½

  • Match Point

    ★★★½

  • Fitzcarraldo

    ★★★½

  • The New World

    ★★★½

  • The Shop Around the Corner

    ★★★½

  • The Passenger

    ★★★½

By week

Jan Dec
  • 73 Films watched
  • 6.1 Average per month
  • 1.4 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Fitzcarraldo

Jan 3

Diary Milestones

The Departed

50th · Oct 7

Last Film

Charlotte's Web

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
45 films
Comedy
23 films
Thriller
16 films
Romance
13 films
Crime
11 films
Adventure
10 films
Action
10 films
Animation
7 films
History
7 films
Documentary
7 films
USA
49 films
France
21 films
Germany
12 films
UK
9 films
Italy
6 films
Mexico
4 films
Japan
4 films
Austria
3 films
Belgium
3 films
Peru
2 films
English
56 films
French
5 films
German
4 films
Spanish
2 films
Italian
2 films
Japanese
1 film
Korean
1 film
Romanian
1 film
Chinese
1 film
History
Average 3.71
Horror
Average 3.60
Drama
Average 3.59
Crime
Average 3.55
Music
Average 3.50
Sci Fi
Average 3.50
Thriller
Average 3.50
Mystery
Average 3.50
Action
Average 3.45
Documentary
Average 3.43
Italy
Average 3.75
Japan
Average 3.75
Mexico
Average 3.75
Germany
Average 3.50
France
Average 3.40
UK
Average 3.39
USA
Average 3.32
German
Average 4.12
French
Average 3.80
English
Average 3.34

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2006 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Army of Shadows
Average weighted rating:

4.2

Lowest average

Failure to Launch
Average weighted rating:

2.5

Most popular

The Prestige
Average weighted rating:

4.1

Most obscure

Gabrielle
Average weighted rating:

3.2

Rated higher than average Patron

Aguirre, the Wrath of God

★★★★★ vs 4.05

Marie Antoinette

★★★★½ vs 3.72

A Prairie Home Companion

★★★★ vs 3.28

The Seventh Continent

★★★★½ vs 3.93

Mutual Appreciation

★★★★ vs 3.44

Half Nelson

★★★★ vs 3.54

Rated lower than average Patron

Curious George

★★ vs 3.34

The Three Burials of Melquiades Estrada

★★½ vs 3.62

Monster House

★★½ vs 3.37

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

★★★ vs 3.68

Neil Young: Heart of Gold

★★★ vs 3.66

The Notorious Bettie Page

★★½ vs 3.10

Films Mark watched in 2006

  • Charlotte's Web
  • The Puffy Chair
  • Cars
  • Miami Vice
  • The Good Shepherd
  • Gabrielle
  • Apocalypto
  • Wordplay
  • Casino Royale
  • Happy Feet
  • Army of Shadows
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Old Joy
  • Shortbus
  • I Am a Sex Addict
  • District B13
  • The Queen
  • Mutual Appreciation
  • Monster House
  • Three Times
  • Marie Antoinette
  • The Prestige
  • Jackass Number Two
  • The Departed
  • The Host
  • Idiocracy
  • The Black Dahlia
  • The Seventh Continent
  • Half Nelson
  • River of Grass
  • An Inconvenient Truth
  • The Descent
  • A Scanner Darkly
  • The Shop Around the Corner
  • The Death of Mr. Lazarescu
  • A Prairie Home Companion
  • Clean
  • Down in the Valley
  • United 93
  • Rocco and His Brothers
  • Girl Shy
  • The Devil and Daniel Johnston
  • The Child
  • Mission: Impossible III
  • The Notorious Bettie Page
  • The Heart Is Deceitful Above All Things
  • Bubble
  • Battle in Heaven
  • Neil Young: Heart of Gold
  • Inside Man
  • Duck Season
  • Failure to Launch
  • Dave Chappelle's Block Party
  • The Three Burials of Melquiades Estrada
  • The Passenger
  • Caché
  • Curious George
  • The Matador
  • Darwin's Nightmare
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Match Point
  • The New World
  • Tony Takitani
  • Nosferatu the Vampyre
  • Premonitions Following an Evil Deed
  • The Cowboy and the Frenchman
  • The Amputee
  • The Grandmother
  • The Alphabet
  • Six Men Getting Sick
  • Funny Ha Ha
  • King Kong
  • Fitzcarraldo

World map

Highly rated films Mark is yet to see

  • Little Miss Sunshine
  • Pudhupettai
  • Azur & Asmar: The Princes' Quest
  • Memories of Matsuko
  • Barbie in The 12 Dancing Princesses
  • The Fall
  • Colossal Youth
  • Love for Sale

Highly rated with Mark’s friends Patron

  • The New World

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more