Highest rated films

  • WALL·E

    ★★★★

  • Burn After Reading

    ★★★★

  • A Christmas Tale

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★½

  • Kung Fu Panda

    ★★★½

  • Synecdoche, New York

    ★★★½

  • Let the Right One In

    ★★★½

  • The Wrestler

    ★★★½

  • Funny Games

    ★★★★½

  • Satantango

    ★★★★½

  • Cat People

    ★★★★½

  • Out of the Past

    ★★★★½

  • The Palm Beach Story

    ★★★★½

  • Encounters at the End of the World

    ★★★★½

  • Silent Light

    ★★★★½

  • In the City of Sylvia

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days

    ★★★★

  • Paranoid Park

    ★★★★

  • My Winnipeg

    ★★★★

  • Unknown Pleasures

    ★★★★

  • The Secret of the Grain

    ★★★★

  • Woman on the Beach

    ★★★★

  • Flight of the Red Balloon

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 76 Films watched
  • 6.3 Average per month
  • 1.5 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

The Water Horse

Jan 5

Last Film

The Wrestler

Dec 28

Diary Milestones

Flight of the Red Balloon
50th Aug 23

Genres, countries & languages

Drama
48 films
Romance
15 films
Comedy
15 films
Thriller
11 films
Documentary
9 films
Crime
7 films
Horror
6 films
Mystery
5 films
Action
5 films
Family
5 films
USA
51 films
France
18 films
UK
9 films
Germany
7 films
Canada
5 films
Italy
4 films
China
4 films
Norway
2 films
Hong Kong
2 films
Taiwan
2 films
English
54 films
French
9 films
German
3 films
Chinese
3 films
Norwegian
1 film
Romanian
1 film
Spanish
1 film
Swedish
1 film
Hungarian
1 film
Japanese
1 film
Romance
Average 3.63
Mystery
Average 3.60
Family
Average 3.60
Documentary
Average 3.56
Drama
Average 3.54
Animation
Average 3.50
History
Average 3.38
Comedy
Average 3.30
Thriller
Average 3.27
Horror
Average 3.25
France
Average 3.75
Italy
Average 3.75
Germany
Average 3.71
China
Average 3.50
UK
Average 3.44
USA
Average 3.32
Canada
Average 3.30
French
Average 3.56
English
Average 3.37

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2008 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

The Happening
Average weighted rating:

2.0

Most popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.5

Most obscure

Angel Beach

Rated higher than average Patron

Funny Games

★★★★½ vs 3.62

Cat People

★★★★½ vs 3.66

In the City of Sylvia

★★★★½ vs 3.76

The Palm Beach Story

★★★★½ vs 3.80

Silent Light

★★★★½ vs 3.92

Encounters at the End of the World

★★★★½ vs 3.99

Rated lower than average Patron

In Bruges

★★½ vs 4.10

Pineapple Express

★★ vs 3.30

Persepolis

★★★ vs 4.16

Role Models

★★ vs 3.14

Shine a Light

★★½ vs 3.52

The Dark Knight

★★★½ vs 4.46

Films Mark watched in 2008

  • The Wrestler
  • A Christmas Tale
  • Bigger Stronger Faster*
  • Milk
  • Shotgun Stories
  • Momma's Man
  • Role Models
  • Taxi to the Dark Side
  • The Secret of the Grain
  • Profit Motive and the Whispering Wind
  • Happy-Go-Lucky
  • Synecdoche, New York
  • Rachel Getting Married
  • Stuck
  • Let the Right One In
  • The Ruins
  • Reprise
  • Man on Wire
  • My Winnipeg
  • Tell No One
  • Ghost Town
  • Burn After Reading
  • Encounters at the End of the World
  • Chop Shop
  • The Last Mistress
  • Pineapple Express
  • Flight of the Red Balloon
  • In the City of Sylvia
  • Vicky Cristina Barcelona
  • Satantango
  • The Dark Knight
  • Gentleman Jim
  • Black Snake Moan
  • Silent Light
  • Victory Over the Sun
  • WALL·E
  • Standard Operating Procedure
  • Still Life
  • The Happening
  • The Edge of Heaven
  • Kung Fu Panda
  • The Duchess of Langeais
  • The Strangers
  • Woman on the Beach
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Iron Man
  • The Palm Beach Story
  • My Blueberry Nights
  • Shine a Light
  • Unknown Pleasures
  • Chicago 10
  • Here Comes Mr. Jordan
  • In Bruges
  • Paranoid Park
  • Funny Games
  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
  • Cat People
  • 49th Parallel
  • More Than Meets the Eye: Remaking Jane Fonda
  • To Love or To Die
  • Angel Beach
  • Degrees of Limitation
  • Out of the Past
  • Persepolis
  • Summer '04
  • I Am Legend
  • 3:10 to Yuma
  • There Will Be Blood
  • Private Fears in Public Places
  • Lust, Caution
  • The Diving Bell and the Butterfly
  • Rescue Dawn
  • Kiki's Delivery Service
  • Brand Upon the Brain!
  • The Savages
  • The Water Horse

World map

Highly rated films Mark is yet to see

  • The Garden of Sinners: Paradox Spiral
  • Departures
  • Louis C.K.: Chewed Up
  • It's Not Me, I Swear!
  • The Chaser
  • Rent: Filmed Live on Broadway
  • One Million Yen Girl
  • Ip Man

Highly rated with Mark’s friends Patron

  • The Dark Knight
  • Burn After Reading

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more