Highest rated films

  • Up

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

  • Mother

    ★★★★

  • In the Loop

    ★★★★

  • Duplicity

    ★★★★

  • Humpday

    ★★★★

  • Police, Adjective

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • The Man Who Wasn't There

    ★★★★★

  • Our Hospitality

    ★★★★★

  • Memento

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • Yi Yi

    ★★★★½

  • Ghost World

    ★★★★½

  • Tropical Malady

    ★★★★½

  • The Brothers Bloom

    ★★★★½

  • Gerry

    ★★★★½

  • Silent Light

    ★★★★½

  • Summer Hours

    ★★★★½

  • The Forest for the Trees

    ★★★★½

  • The House of Mirth

    ★★★★½

  • Late Marriage

    ★★★★½

  • Adaptation.

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 115 Films watched
  • 9.6 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

My Neighbor Totoro

Jan 3

Last Film

Police, Adjective

Dec 24

Genres, countries & languages

Drama
78 films
Comedy
36 films
Romance
24 films
Crime
17 films
Family
12 films
Action
11 films
Mystery
11 films
Thriller
10 films
Animation
9 films
Fantasy
8 films
USA
65 films
France
30 films
Germany
17 films
UK
13 films
Italy
11 films
Japan
10 films
Sweden
6 films
Spain
5 films
Denmark
4 films
Belgium
4 films
English
75 films
French
12 films
Japanese
6 films
German
4 films
Swedish
4 films
Chinese
3 films
Italian
3 films
Korean
3 films
Romanian
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Yi Yi
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Duplicity
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Chiquitita and the Soft Escape

Films Mark watched in 2009

  • Police, Adjective
  • Night and Day
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • Red Cliff
  • Tetro
  • Bright Star
  • The Beaches of Agnès
  • Beeswax
  • Fantastic Mr. Fox
  • An Education
  • Bronson
  • Not Quite Hollywood
  • A Christmas Carol
  • Paranormal Activity
  • The 5,000 Fingers of Dr. T.
  • Mother
  • Rashomon
  • A Serious Man
  • Crank: High Voltage
  • 35 Shots of Rum
  • Anvil! The Story of Anvil
  • Where the Wild Things Are
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Still Walking
  • The Informant!
  • 2 or 3 Things I Know About Her
  • Made in U.S.A
  • Chiquitita and the Soft Escape
  • All Through the Night
  • Carol Anne Is Dead
  • Antichrist
  • Light Is Waiting
  • And We All Shine On
  • The General Returns from One Place to Another
  • You Don't Bring Me Flowers
  • Hold Me Now
  • Humpday
  • District 9
  • Miami Blues
  • Songs from the Second Floor
  • Inglourious Basterds
  • Ponyo
  • Memento
  • Adaptation.
  • 3 Women
  • Somers Town
  • Ghost World
  • (500) Days of Summer
  • State and Main
  • The Hurt Locker
  • The Man Who Wasn't There
  • Gerry
  • Tropical Malady
  • Late Marriage
  • The House of Mirth
  • The Kid Brother
  • Yi Yi
  • In the Loop
  • Public Enemies
  • Home
  • Container
  • The New Country
  • Who's Camus Anyway?
  • The Forest for the Trees
  • Birdwatchers
  • Pontypool
  • The Brothers Bloom
  • The Hangover
  • You, the Living
  • Drag Me to Hell
  • Nick and Norah's Infinite Playlist
  • Up
  • The Headless Woman
  • The Girlfriend Experience
  • Summer Hours
  • Julia
  • Star Trek
  • Che: Part Two
  • Lorna's Silence
  • Che: Part One
  • Lola Montès
  • Adventureland
  • Jerichow
  • Revanche
  • Secret Sunshine
  • Silent Light
  • Afterschool
  • Tokyo Sonata
  • Sherlock, Jr.
  • Our Hospitality
  • Hunger
  • Duplicity
  • Watchmen
  • Let the Right One In
  • The Navigator
  • Sita Sings the Blues
  • Two Lovers
  • Gomorrah
  • Last Year at Marienbad
  • Slumdog Millionaire
  • Coraline
  • Ballast
  • Days and Clouds
  • Mad Detective
  • Frozen River
  • Baghead
  • The Class
  • The Romance of Astrea and Celadon
  • Frost/Nixon
  • Waltz with Bashir
  • Revolutionary Road
  • Before I Forget
  • Doubt
  • Wendy and Lucy
  • My Neighbor Totoro

World map

Highly rated films Mark is yet to see

  • The Secret in Their Eyes
  • Mary and Max
  • Doctor Who: The End of Time
  • Castaway on the Moon
  • Doctor Who: The Waters of Mars
  • The White Meadows
  • 3 Idiots
  • Redline

Highly rated with Mark’s friends Patron

  • Inglourious Basterds
  • Fantastic Mr. Fox
  • Up
  • In the Loop
  • Antichrist
  • Drag Me to Hell
  • Duplicity
  • A Serious Man

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more