Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • The Forbidden Room

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★

  • Heart of a Dog

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★½

  • Room

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★½

  • Safe

    ★★★★½

  • Gates of Heaven

    ★★★★½

  • Vernon, Florida

    ★★★★½

  • It Follows

    ★★★★

  • Mad Max

    ★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★

  • Song of the Sea

    ★★★★

  • L'Avventura

    ★★★★

  • Leviathan

    ★★★★

  • Heaven Knows What

    ★★★★

  • Winter Sleep

    ★★★★

  • Phoenix

    ★★★★

  • The Duke of Burgundy

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 84 Films watched
  • 7 Average per month
  • 1.6 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Obvious Child

Jan 2

Diary Milestones

Mad Max

50th · Aug 14

Last Film

The Look of Silence

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
51 films
Comedy
20 films
Thriller
12 films
Documentary
11 films
Mystery
11 films
Action
10 films
Animation
10 films
Adventure
10 films
Romance
9 films
Sci Fi
8 films
USA
52 films
France
20 films
UK
16 films
Germany
10 films
Canada
6 films
Australia
5 films
Ireland
3 films
Denmark
3 films
Belgium
3 films
Argentina
2 films
English
63 films
French
9 films
German
2 films
Spanish
2 films
Russian
2 films
Italian
1 film
Japanese
1 film
Swedish
1 film
Romance
Average 3.83
Crime
Average 3.83
Documentary
Average 3.82
Sci Fi
Average 3.81
Drama
Average 3.64
Adventure
Average 3.60
History
Average 3.58
Comedy
Average 3.55
Action
Average 3.50
Mystery
Average 3.50
Australia
Average 3.80
Germany
Average 3.70
Canada
Average 3.67
France
Average 3.62
USA
Average 3.56
UK
Average 3.53
French
Average 3.67
English
Average 3.57

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 6

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mark’s most liked list

Highs and lows

Highest average

It's Such a Beautiful Day
Average weighted rating:

4.3

Lowest average

Results
Average weighted rating:

2.9

Most popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.1

Most obscure

Approaching the Elephant
Average weighted rating:

3.6

Rated higher than average Patron

The Forbidden Room

★★★★½ vs 3.69

Vernon, Florida

★★★★½ vs 3.69

Actress

★★★★ vs 3.32

Mad Max

★★★★ vs 3.34

The Mend

★★★★ vs 3.34

Gates of Heaven

★★★★½ vs 3.85

Rated lower than average Patron

Big Hero 6

★★½ vs 3.79

Obvious Child

★★½ vs 3.52

Evil Dead

★★½ vs 3.42

John Wick

★★★ vs 3.83

Watership Down

★★★ vs 3.76

Brooklyn

★★★ vs 3.75

Films Mark watched in 2015

  • The Look of Silence
  • Shaun the Sheep Movie
  • Approaching the Elephant
  • Spotlight
  • Breathe
  • Brooklyn
  • Mistress America
  • Creed
  • Goodnight Mommy
  • Heart of a Dog
  • Tangerine
  • Room
  • Bridge of Spies
  • Eden
  • The Forbidden Room
  • The Overnight
  • You're Sleeping Nicole
  • About Elly
  • The Gift
  • The House of the Devil
  • Clouds of Sils Maria
  • The Martian
  • Saint Laurent
  • Sicario
  • The Duke of Burgundy
  • Mad Max: Fury Road
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • The Adventures of Robin Hood
  • Heaven Knows What
  • Phoenix
  • The Mend
  • '71
  • Mad Max 2
  • Ex Machina
  • Mad Max
  • Casablanca
  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem
  • Kumiko, the Treasure Hunter
  • Jauja
  • It Follows
  • Hard to Be a God
  • Timbuktu
  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
  • Wild Tales
  • While We're Young
  • Lava
  • Inside Out
  • They Live by Night
  • The Nightmare
  • When Marnie Was There
  • Results
  • Werner Herzog Eats His Shoe
  • Vernon, Florida
  • Gates of Heaven
  • John Wick
  • L'Avventura
  • It's Such a Beautiful Day
  • Girlhood
  • Li'l Quinquin
  • What We Do in the Shadows
  • Cobain: Montage of Heck
  • Evil Dead
  • Tales of the Grim Sleeper
  • Watership Down
  • World of Tomorrow
  • It Happened One Night
  • Mommy
  • Actress
  • Big Hero 6
  • Citizenfour
  • Safe
  • Song of the Sea
  • A Most Violent Year
  • Mr. Turner
  • Selma
  • Still Alice
  • Leviathan
  • Two Days, One Night
  • Winter Sleep
  • Bird People
  • Get on Up
  • Inherent Vice
  • The Guest
  • Obvious Child

World map

Highly rated films Mark is yet to see

  • Adventure Time: Stakes
  • The Second Mother
  • Attack on Titan: Wings of Freedom
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Visaranai
  • Masaan
  • Ivy
  • Premam

Highly rated with Mark’s friends Patron

  • Mad Max: Fury Road
  • Mad Max 2
  • Goodbye to Language
  • The Mend
  • The Forbidden Room
  • Right Now, Wrong Then
  • Phoenix
  • World of Tomorrow
  • Two Days, One Night
  • The Look of Silence
  • Carol
  • Inside Out
  • Interstellar
  • Sicario
  • The Hateful Eight
  • The Empire Strikes Back
  • It Follows
  • Coherence
  • Heaven Knows What
  • Clouds of Sils Maria
  • Inherent Vice
  • 45 Years
  • Bone Tomahawk
  • Wet Hot American Summer
  • Whiplash
  • Timbuktu
  • The Duke of Burgundy
  • Cemetery of Splendor
  • Approaching the Elephant
  • Mustang
  • Experimenter
  • Star Wars: The Force Awakens
  • My Golden Days
  • Creed
  • James White
  • Citizenfour
  • Hard to Be a God
  • Shaun the Sheep Movie
  • Mistress America
  • Spotlight
  • Brooklyn
  • You're Sleeping Nicole
  • Girlhood
  • Cobain: Montage of Heck
  • The Big Short
  • Song of the Sea
  • Blood of My Blood
  • Breathe
  • Star Wars
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Anomalisa
  • Saint Laurent
  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem
  • The Martian
  • Wild Tales
  • Son of Saul
  • Grandma
  • Paddington
  • Room
  • What We Do in the Shadows

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more