Highest rated films

  • The Banshees of Inisherin

    ★★★★

  • TÁR

    ★★★★

  • Decision to Leave

    ★★★★

  • Glass Onion

    ★★★½

  • Top Gun: Maverick

    ★★★½

  • RRR

    ★★★½

  • Crimes of the Future

    ★★★½

  • White Noise

    ★★★½

  • The Apartment

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Lost Highway

    ★★★★½

  • Three Colors: Red

    ★★★★½

  • The Conversation

    ★★★★½

  • Inland Empire

    ★★★★½

  • Memoria

    ★★★★½

  • Band of Outsiders

    ★★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★

  • Sympathy for Mr. Vengeance

    ★★★★

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    ★★★★

  • Goodbye, Dragon Inn

    ★★★★

  • Something Wild

    ★★★★

  • The Kingdom

    ★★★★

  • France

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 105 Films watched
  • 8.8 Average per month
  • 2 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Licorice Pizza

Jan 1

Diary Milestones

Deep Water

50th · Mar 25

All That Breathes

100th · Dec 11

Last Film

All the Beauty and the Bloodshed

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
59 films
Documentary
20 films
Comedy
17 films
Mystery
16 films
Thriller
12 films
Horror
11 films
Sci Fi
10 films
Romance
9 films
Fantasy
8 films
Action
7 films
USA
39 films
France
23 films
UK
17 films
Germany
10 films
Canada
8 films
Japan
6 films
South Korea
6 films
Italy
5 films
Switzerland
5 films
Poland
5 films
English
55 films
French
13 films
Korean
6 films
Japanese
4 films
German
3 films
Spanish
2 films
Georgian
2 films
Danish
2 films
Crime
Average 4.10
Romance
Average 3.89
Mystery
Average 3.81
Thriller
Average 3.75
Fantasy
Average 3.62
Drama
Average 3.56
Comedy
Average 3.56
War
Average 3.50
Horror
Average 3.41
Documentary
Average 3.30
Switzerland
Average 4.00
Poland
Average 3.90
France
Average 3.72
Belgium
Average 3.62
South Korea
Average 3.58
USA
Average 3.51
Italy
Average 3.50
Denmark
Average 3.50
Germany
Average 3.50
UK
Average 3.41
French
Average 3.69
Korean
Average 3.58
English
Average 3.45
Japanese
Average 3.12

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Mark’s most liked list

Highs and lows

Highest average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Deep Water
Average weighted rating:

2.3

Most popular

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.4

Most obscure

Medicine Bundle

Rated higher than average Patron

France

★★★★ vs 3.09

North by Northwest

★★★★★ vs 4.11

Memoria

★★★★½ vs 3.71

Inland Empire

★★★★½ vs 3.79

The Apartment

★★★★★ vs 4.32

Deep Water

★★★ vs 2.33

Rated lower than average Patron

Everything Everywhere All at Once

★★½ vs 4.42

Apollo 10½: A Space Age Childhood

★★ vs 3.57

Jujutsu Kaisen 0

★★½ vs 3.95

Nope

★★½ vs 3.86

Bones and All

★★½ vs 3.73

Dragon Ball Super: Super Hero

★★½ vs 3.47

Films Mark watched in 2022

  • All the Beauty and the Bloodshed
  • White Noise
  • The Apartment
  • Glass Onion
  • The Kingdom II
  • All That Breathes
  • The Novelist's Film
  • Goodbye, Dragon Inn
  • Fire of Love
  • North by Northwest
  • The Kingdom
  • The Banshees of Inisherin
  • Decision to Leave
  • The Girl and the Spider
  • TÁR
  • Barbarian
  • Triangle of Sadness
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Band of Outsiders
  • Rewind and Play
  • Onoda: 10,000 Nights in the Jungle
  • Hold Me Tight
  • The Afterlight
  • Last and First Men
  • Bones and All
  • Three Colors: Red
  • Three Colors: White
  • Three Colors: Blue
  • Dragon Ball Super: Super Hero
  • Resurrection
  • Happening
  • RRR
  • Lost Highway
  • Nope
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • Everything Everywhere All at Once
  • Mad God
  • Something Wild
  • Top Gun: Maverick
  • Lux Æterna
  • Benediction
  • Memoria
  • The Tsugua Diaries
  • Crimes of the Future
  • In Front of Your Face
  • Apollo 10½: A Space Age Childhood
  • We're All Going to the World's Fair
  • Inland Empire
  • Petite Maman
  • Vortex
  • The Saga of Gosta Berling
  • Anne at 13,000 Feet.
  • Train Again
  • Jujutsu Kaisen 0
  • Ahed's Knee
  • Deep Water
  • The Conversation
  • Kimi
  • El Planeta
  • Azor
  • What Do We See When We Look at the Sky?
  • The Canyon
  • Medicine Bundle
  • Sea Series 23
  • Glimpses from a Visit to Orkney in Summer 1995
  • The North Sea
  • Here is the Imagination of the Black Radical
  • To Pick a Flower
  • Seeing Her
  • A So-Called Archive
  • Happy Valley
  • Notes, Imprints (On Love): Part II, Carmela
  • Figure Minus Fact
  • 2020
  • Plumb Line
  • Flowers Blooming In Our Throats
  • TRIFORIUM
  • Kicking the Clouds
  • Look Then Below
  • Merapi
  • About the Art of Love or a Film with 14441 Frames
  • earthearthearth
  • Arabesques on the Pirosmani Theme
  • Hakob Hovnatanyan
  • Kyiv Frescoes
  • Golden Jubilee
  • France
  • The Newest Olds
  • I Miss Sonia Henie
  • The Worst Person in the World
  • The Night House
  • What Distinguishes the Past
  • Polycephaly in D
  • Parallel Mothers
  • Short Vacation
  • Introduction
  • A Hero
  • Drive My Car
  • Passing
  • The Last Duel
  • The Lost Daughter
  • The Souvenir: Part II
  • Quo Vadis, Aida?
  • The Tragedy of Macbeth
  • Licorice Pizza

World map

Highly rated films Mark is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • THE FIRST SLAM DUNK
  • Bo Burnham: The Inside Outtakes
  • Mars One
  • Burning Days

Highly rated with Mark’s friends Patron

  • Jaws
  • Memoria
  • RRR
  • Licorice Pizza
  • TÁR
  • All the Beauty and the Bloodshed
  • Wheel of Fortune and Fantasy
  • Deep Cover
  • Drive My Car
  • A Hero
  • The Banshees of Inisherin
  • Avatar: The Way of Water
  • Descendant
  • Decision to Leave
  • Petite Maman
  • The Power of the Dog
  • No Bears
  • Top Gun: Maverick
  • In Front of Your Face
  • Crimes of the Future
  • Red Rocket
  • Jackass Forever
  • Navalny
  • EO
  • The Fabelmans
  • Aftersun
  • Athena
  • The Worst Person in the World
  • Benediction
  • Fire of Love
  • The Hand of God
  • Mad God
  • Bestia
  • Bergman Island
  • Avatar
  • The Souvenir: Part II
  • West Side Story
  • Compartment No. 6
  • Apollo 10½: A Space Age Childhood
  • Armageddon Time
  • Lux Æterna
  • We're All Going to the World's Fair
  • One Fine Morning
  • Parallel Mothers
  • The Night House
  • Barbarian
  • Kimi
  • Hit the Road
  • The Tragedy of Macbeth
  • Cyrano
  • Confess, Fletch
  • Moonage Daydream
  • Happening
  • De Humani Corporis Fabrica
  • Beavis and Butt-Head Do the Universe
  • After Yang
  • White Noise
  • 2nd Chance
  • Saint Omer
  • Glass Onion

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more