RSS feed for alex
  • The Half of It

    ★★★★

  • Play

    ★★★★

  • The Specials

  • Miracle in Cell No. 7

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • It Chapter Two

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★

  • Brother

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • School Life

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Wild Goose Lake

    ★★★★½

  • Peter Falk versus Columbo

    ★★★★★

  • Happy Death Day 2U

    ★★★½

  • Blinded by the Light

    ★★★

  • The Possession of Hannah Grace

    ★★½

  • Bird Box

  • Bohemian Rhapsody

    ★★½

  • mid90s

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • Cloud Whispers

    ★★★★½

  • Game Night

    ★★★

  • Love, Simon

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Summer of 84

    ★★★★

  • Psych: The Movie

    ★★★

  • Suck Me Shakespeer 3

    ★★½

  • Coco

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Happy Death Day

    ★★★½

  • It

    ★★★★

  • La Colle

    ★★★

  • Story of a Girl

    ★★★

  • Annabelle: Creation

    ★★★

  • The Mummy

    ★½

  • T2 Trainspotting

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Four Against the Bank

    ★★★½

  • Max & Leon

    ★★½

  • La La Land

    ★★★★★

  • The Young Offenders

    ★★★★

  • The Darkness

    ½

  • Scrappin'

    ★★★½

  • Bastille Day

    ★★

  • Sausage Party

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★½

  • Midnight Special

    ★★★

  • Brothers of the Wind

    ★★★★

  • Comment c'est Loin

    ★★★★½

  • West Coast

  • Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

    ½

  • Suck Me Shakespeer 2

    ★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★½

  • The Gallows

    ★★★

  • Scooby-Doo! and Kiss: Rock and Roll Mystery

    ★★★★

  • Area 51

    ★½

  • Standing Tall

    ★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • The Final Girls

    ★★★★

  • Project Almanac

    ★★★

  • Shaun the Sheep Movie

    ★★★★★

  • Unbroken

    ★★★½

  • Paddington

    ★★★★★

  • Who Am I

    ★★★★½

  • Sapphire Blue

  • Let's Be Cops

    ★★½

  • Unfriended

    ★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★★

  • Suck Me Shakespeer

    ★★★½

  • Mischief Night

    ★★★