RSS feed for Mark J
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★½

    Not my favourite M.I. but not the worst by far. It’s still solid and got everything you want from these films: sequences where Cruise nearly dies, stupid spy tec and great twists and turns. Will always love these, the Burj Khalifa sequence is a brilliant builder of suspense and perfect.

  • Moana

    Moana

    ★★★★

    It’s a pretty great Disney film, it’s got everything that makes these films good. Catchy songs, developed characters and beautiful animation, you can’t really go wrong with this one.

  • The Man from U.N.C.L.E.

    The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★½

    A slick and stylish spy film, with it's best attributes being it's charm and cast. It's a pretty generic spy / unlikely team up story, however it remains interesting through Cavil, Hammer and Vikander, who are great together. It has twists and turns as any film like this should, however the way these are presented felt a little jarring. The style of just cutting out certain beats within a scene and showing them later was an odd way to misdirect…

  • Throne of Blood

    Throne of Blood

    ★★★★½

    Honestly, where was this during GCSE English? It’s a sure fact I would of been a lot happier if the teacher had showed us this instead of the animated version we got. I like the Macbeth story, but this retelling is the best I’ve seen on screen. The setting fits the story well, and the production design and cinematography are incredible as per. Kurosawa is truly a genius.

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★★½

    It’s probably the best live action Spider-Man film (Spider-Verse is on another level). It seemed like it would feel redundant after Endgame, but in reality is a fun and emotional epilogue. I love and hate the term “Peter Tingle” simultaneously.

  • It Follows

    It Follows

    ★★★½

    This one is really weird for me. I think the core concept is unique and interesting, but the story as a whole felt a bit dry for me. After a very effective set up, it just felt the story wasn’t going anywhere and it didn’t feel like the protagonists were active or the antagonists posed any threat. However the filmmaking in this was amazing, despite not being captivated by the story the techniques and style was enough to keep me…

  • Zombieland

    Zombieland

    ★★★★

    Still a quirky and tight zom-com, with a great cast portraying animated characters. The Bill Murray cameo is one of the best bits of the film.

  • The Killing

    The Killing

    ★★★★½

    Wasn’t expecting to love this one, but Kubrick’s third feature is where he really came into his own. It’s a slick crime noir, with a brilliant story and fun characters. Loved the way it was shot (the tracking shots through the apartments rooms were particularly well done), it looked beautiful throughout. Fried’s score is fitting and effective, paired with witty 50’s dialogue throughout (the narration is a bit clunky at times, but it adds to the aesthetic). Goes out perfectly with a fantastic ending. I think when I try to be funny, I just come across as sarcastic and bitter as Sherry in the opening scene.

  • Mother

    Mother

    ★★★★½

    I loved this one, it’s a dark and captivating mystery. It has some great twists and turns, and the ending is especially impactful. It has a fantastic central performance from Kim Hye-ja, you can really feel her unconditional love as a mother through this. Looks beautiful and shocking/upsetting, Bong Joon-Ho really is the master.

  • Shadowed

    Shadowed

    ★★★

    What have you been doing in lockdown? Well David F. Sandberg wins. I love his shorts, they are tense and have great concepts, and this is no different. A simple but creepy story, brilliantly made considering it was done with 2 people. Guess who’s not sleeping tonight?

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★★

    Watched for the Sunday night Zavvi watch party, but any excuse to watch this again is welcome. Perfect sci-fi horror, Carpenter builds suspense and paranoia masterfully. Practical effects are next level and still so impressive, despite it nearly being 40 years old. Russell is fantastic in a very Russell way. Need to watch more Carpenter.

  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★★

    Probably the most suspenseful film I’ve seen that’s not a horror. This builds tension so well, and I was genuinely holding my breath through some scenes. I loved this, it’s a brilliant story and very clever writing. All cast are amazing, especially Javier Bardeen, who is chilling as the calculated psychopath. It’s visually striking and looks amazing, expect no less from Deakins. Definitely my favourite Coen brother film I’ve seen.